Chorwacja od lat jest jednym z najczęściej wybieranych krajów przez polskich urlopowiczów. Przyciąga ona swoimi plażami, ciepłym morzem, niewygórowanymi cenami, a przede wszystkim gwarancją pięknej pogody. Jednak poza plażami i morzem powinieneś zobaczyć w Chorwacji coś jeszcze, a mianowicie jej zapierające dech w piersiach zakątki, których nie sposób zapomnieć. Postaram się Ci w tym pomóc i wymienić to, co według mnie i Gohy koniecznie powinieneś zobaczyć w Chorwacji.

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

Absolutnie oczarował nas ten park. Spaceruje się tu po drewnianych kładkach tuż nad lustrem wody, a wszechobecne mniejsze i większe wodospady potęgują zachwyt z każdym krokiem. Woda w Parku Narodowym Krka mieni się przepięknymi odcieniami zieleni i błękitu, a jej czystość pozwala bez problemu obserwować mieszkające tu ryby. Malowniczymi kładkami parku Krka można dojść do plaży i kąpieliska znajdującego się na tle sporych rozmiarów wodospadu.

Park Narodowy Krka wodospad

W parku Krka jest mnóstwo zieleni co w połączeniu z ogromną ilością wody daje potężną wilgotność. Także jeśli chcesz się tu wybrać w sezonie, pamiętaj, że będzie bardzo ciepło.

Więcej o naszej wycieczce do Parku Narodowego Krka i jego dostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych możesz przeczytać w poście W stronę słońca, czyli do Chorwacji przez Bratysławę i Budapeszt cz. 2.

Aktualne ceny biletów do parku znajdują się na tej stronie, a sam park znajduje się tu. Przed wejściem do parku znajduje się spory parking, skąd do samego parku turystów zawozi autobus. Jednakże osoba niepełnosprawna, posiadająca niebieska kartę parkingową, zjechać może własnym samochodem do samego parku, gdzie również przygotowano miejsca parkingowe.

Trogir

Promenada Trogir

Na wybrzeżu Środkowej Dalmacji znajduje się wiele uroczych miast, o których można by pisać i pisać. Jednak na nas największe wrażenie zrobił Trogir, a dokładniej jego starówka. Trogir jest niewielkim miastem położonym niedaleko Splitu, które czaruje swoją promenadą, ale znacznie bardziej leżącą tuż obok niej starówką. Na togirskiej starówce znajduje się wiele starych i ważnych budowli, jednak my polecamy schować przewodnik i zgubić się. Tak, zgub się tam i poczuj klimat wąskich uliczek i wszechobecnego kamienia.

powinieneś zobaczyć w Chorwacji Trogir

Jeśli nie przepadasz za tłumami turystów to wybierz się do Trogiru, tak jak my, wczesnym rankiem. Wtedy starówka jest pusta, no może poza stojącymi w kolejce do banku mieszkańcami. Gdy wybierzesz się tu wieczorem, też nie będziesz żałował, my na przykład w Trogirze oglądaliśmy finał Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Jednak nie ważne czy rankiem, w dzień czy w nocy, Trogir absolutnie powinieneś zobaczyć w Chorwacji i jesteśmy pewni, że wrócisz do niego jeszcze nie raz.

Jeśli chcesz poczytać więcej na temat Trogiru zapraszamy do lektury postu Wielki powrót, czyli Chorwacja po raz drugi. Część 2 – Wyspa Čiovo i porywający Trogir.

Piekielna droga Hvaru

Hvar to jedna z wielu wysp Chorwacji. Można się na nią dostać promem ze Splitu i od razu wylądować w Starym Gradzie. Jednak my polecamy wsiąść na prom w miejscowości Drvenik i po kilkunastu minutach dopłynąć do portu w Sućuraj. Czemu akurat tak? Otóż najfajniejszą według nas atrakcją wyspy jest droga w kierunku Starego Gradu i dalej do miejscowości Hvar, widoki są nieziemskie. Chorwaci jak chcą komuś źle życzyć to mawiają: „Abyś zginął na drogach Hvaru”. Po przejechaniu całej wyspy Hvar potwierdzam, że jeśli usłyszysz od kogoś takie powiedzenie, to możesz być pewny, że życzy Ci jak najgorzej. Po pierwsze na Hvarze jest piekielnie gorąco, jest tam najwięcej słonecznych dni w całej Chorwacji. Po drugie drogi są tak wąskie, że czasem trudno minąć się z nadjeżdżającym samochodem. Po trzecie jest kręto jak na rollercoasterze, a po czwarte momentami jedzie się tuż nad przepaścią.

Jeśli lubisz samochodowe extrema lub eskapady po ciekawych drogach, a Magistrala Adriatycka nie robi na Tobie już wrażenia, to powinieneś zobaczyć w Chorwacji drogę przez wyspę Hvar.

Jeśli chcesz poczytać więcej o Hvarze to zapraszamy do postu W stronę słońca, czyli do Chorwacji przez Bratysławę i Budapeszt cz. 3.

Panorama Rovinj

Panorama Rovinj

Jest takie miasto, które zdecydowanie powinieneś odwiedzić w Chorwacji. Znajduje się na Półwyspie Istria, otoczone jest przez 14 wysp, a nazywa się Rovinj. Miasto nazywane jest perłą Adriatyku i najbardziej romantycznym miastem Chorwacji. Faktycznie starówka Rovinj wraz ze strzelistą wieżą katedry św. Eufemii robi ogromne wrażenie. Rovinj to taka nadmorska Chorwacja w pigułce. Są tu typowe dla Chorwacji zabudowania, wąskie uliczki i zderzające się z zabudowaniami morze. Jest pięknie! Szczególnie polecamy spacer wzdłuż portu, z którego roztacza się cudowny widok na położoną na wzniesieniu, wciskającą się w morze starówkę.

Tuż obok portu codziennie rozstawiany jest targ, na którym można kupić lokalne chorwackie wyroby, jak chociażby oliwę czy trufle.

Rovinj to nie tylko piękne widoki. Bez problemu znajdziesz tu też plaże i sporo miejsc do wypoczynku.

W Rovinj znajduje się wiele parkingów, a najbliższy portu jest tu.

Zachód słońca na plaży

Zachód słońca na plaży

Nie samym zwiedzaniem człowiek żyje. Trzeba też znaleźć czas na relaks. Będąc w Chorwacji warto taki relaks połączyć z romantycznym wieczorem we dwoje. Polecamy Ci zabrać swojego ukochaną lub ukochanego, zostać na plaży trochę dłużej i rozkoszować się przepięknymi zachodami słońca. Niby wszędzie można spotkać taki zachód. Jednak szczególnie w Środkowej Dalmacji mają one w sobie coś magicznego. Kiedy słońce kryje się za górami i rozpala niebo, kiedy morze zaczyna płonąć odbitym blaskiem zachodzącego słońca, a ciepły wiatr otula ciało, jest wyjątkowo. Zdecydowanie powinieneś w Chorwacji zobaczyć zachód słońca, najlepiej z plaży i z lampką Malvaziji w ręku.

Szczególnie ładnie zachody słońca wyglądają obserwowane z chorwackich wysp.

Wzgórze Srd w Dubrovniku

Wzgórze Srd w Dubrovniku

Przechadzając się po Dubrovniku można poczuć się, jakby cofnęło się w czasie. Dodatkowo, z takiego powodu, że w tym mieście kręcono wiele filmów, jak choćby Gra o Tron, Dubrovnik wydaje się dziwnie znajomy. Ma on swój wyjątkowy klimat i o każdej porze dnia czy nocy tętni życiem. Zdecydowanie powinieneś będąc w Chorwacji zobaczyć Dubrovnik i poczuć jego klimat. My jednak do samego spaceru po staromiejskich uliczkach dorzucamy Dubrovnik z góry, a dokładniej z wzgórza Srd. Na wzgórze można dostać się autem, na piechotę lub kolejką linową. Ten ostatni sposób jest najszybszy i dodatkowo zapewnia wrażenia z samej jazdy. Ze wzgórza Srd widać całą starówkę Dubrovnika jak na dłoni i nawet nocą ten widok robi wrażenie.

Więcej o naszej wyprawie do Dubrovnika: Wielki powrót, czyli Chorwacja po raz drugi. Część 5 – Mostar i Dubrownik.

Ceny i lokalizację kolejki linowej w Dubrovniku najlepiej sprawdzić na stronie internetowej.

Największy wodospad w Chorwacji – Veliki slap i kładki Jezior Plitvickich

Największy wodospad w Chorwacji - Veliki slap

Jeśli chcesz zobaczyć prawie 80-metrowy, największy w Chorwacji wodospad to powinieneś wybrać się do Narodowego Parku Jezior Plitvickich. Veliki Slap monumentalnie góruje nad kaskadowymi jeziorami Plitvickimi, a najlepiej go widać z punktu obserwacyjnego znajdującego się nieopodal wejścia nr 1 do parku.

powinieneś zobaczyć w Chorwacji kładki Jezior Plitvickich

Jednak to, po co do Parku Jezior Plitvickich przyjeżdżają turyści z całego Świata znajduje się pod wodospadem, a są to wyjątkowe jeziora kaskadowe. Jeziora znajdują się na kilku poziomach, a ich lazurowa woda przelewa się między nimi dzięki sieci większych i mniejszych wodospadów. Dodatkową atrakcją parku jest możliwość przechadzania się po drewnianych kładkach znajdujących się tuż nad lustrem wody.

Niestety w przeciwieństwie do Parku Krka, Park Jezior Plitvickich nie jest dostosowany do potrzeb wózka inwalidzkiego. Mimo to my jakoś daliśmy radę, a poczytać o naszej wyprawie możesz tu: Wielki powrót, czyli Chorwacja po raz drugi. Część 6 – Jeziora Plitwickie i wózek oraz Wielki powrót, czyli Chorwacja po raz drugi. Część 6 – Jeziora Plitwickie i wózek cd.

Aktualne ceny wejścia do parku polecamy sprawdzać na stronie internetowej parku.

Przepiękny widok na Łzę Adriatyku – Primosten

Przepiękny widok na łzę Adriatyku – Primosten

Podróżując wybrzeżem Chorwacji, pomiędzy Trogirem a Szybenikiem natknęliśmy się na bardzo ładny widok. Zaciekawieni zatrzymaliśmy się w punkcie obserwacyjnym i po sprawdzeniu na mapie okazało się, że tym pięknym, jakby wyrwanym morzu miastem jest Primosten. Miasto przez Chorwatów nazywane jest Łzą Adriatyku, bo widoczne z lotu ptaka przypomina swoim kształtem właśnie łzę. Patrząc na Primosten z oddali do złudzenia przypomina on znajdujące się na Istrii Rovinj. Miasto ma klasyczną zabudowę wlepionych w siebie budynków przykrytych czerwonymi dachami, które w kontraście z błękitną wodą zapierają dech w piersiach.

Jeśli będziesz podróżował wybrzeżem Adriatyku to koniecznie, choć na chwilę zatrzymaj się tu i zobacz jak Primosten wyrasta z morza.

Nocną panoramę wybrzeża Środkowej Dalmacji

powinieneś zobaczyć w Chorwacji nocna panorama Środkowej Dalmacji

Od Trogiru, poprzez miejscowości na wyspie Ciovo aż po Split, a przy dobrej pogodzie nawet wyspę Hvar – takimi widokami można rozkoszować się z licznych punktów widokowych zlokalizowanych przy trasie D58. Przyznam się, że nigdy byśmy tego miejsca nie odkryli, gdyby nie dwójka młodych Chorwatów, których zabraliśmy na stopa. Warto było, bo widok jest niesamowity, zarówno w dzień jak i w nocy. Zdecydowanie powinieneś zobaczyć w Chorwacji takie panoramy.

Mumie z Vodnjan

powinieneś zobaczyć w Chorwacji mumie z Vodnjan

Jeśli poprzednie atrakcje powinieneś zobaczyć w Chorwacji, to mumii z Vodnjan nie powinieneś, mumie z Vodnjan musisz zobaczyć będąc w Chorwacji. Vodnjan to niewielka miejscowość na Półwyspie Istria. Po wjechaniu do miejscowości wydaje się jakby nikt w niej nie mieszkał, na ulicach jest pusto i cicho. Jednak spokojny Vodnjan kryje w sobie wielki skarb. W Crkva sv. Blaža znajdują się mumie, jednak inne od tych w Egipcie bo te z Vodnjan nigdy nie były mumifikowane. Ciała znajdujące się za ołtarzem kościoła spoczywają w drewnianych skrzyniach od przodu przysłoniętych szkłem. Do ciał swobodnie dochodzi powietrze, a mimo to są one w idealnym wręcz stanie. Na nas to miejsce zrobiło ogromne wrażenie.

Wiele powinieneś zobaczyć w Chorwacji

Chorwacja to piękny kraj i miejsc, które warto zobaczyć jest bez liku. Można by miesiącami jeździć po wybrzeżu Dalmacji i zachwycać się kolejnymi miastami, można pojechać w góry lub raczyć się wspaniałym klimatem winnic. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Chorwacji to polecamy lekturę naszego cyklu Chorwacja na urlop, dowiesz się z niego znacznie więcej i mamy nadzieję, że wyruszysz na swój podbój Chorwacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ