Autostrady w Słowenii, a raczej winiety na te autostrady są jednymi z najdroższych w Europie. Zazwyczaj do Chorwacji jedziemy na dłużej niż 7 dni, dlatego tygodniowa winieta nas nie urządza, jesteśmy zatem zmuszeni do zakupu miesięcznej za kwotę 30 euro (dane z 2017 roku). Tyle musimy zapłacić za miesiąc jeżdżenia po słoweńskich autostradach. W przypadku potraktowania Słowenii jako tranzytu oznacza to przejazd 45 kilometrowym odcinkiem autostrady (w jedną stronę) za spore pieniądze, a co więcej autostrada nie dochodzi do samej chorwackiej granicy. Ale spokojnie, jest sposób aby łatwo i przyjemnie ominąć autostradę w Słowenii i 30 euro poświęcić na coś przyjemniejszego. 🙂

Omijanie autostrady w Słowenii

Każdy GPS ustawiony na przejazd przez Słowenię poprowadzi nas przez autostradę, czyli tędy:

Mając na względzie oszczędność i więcej pieniędzy na przyjemności nie chcemy wykupywać drogiej winiety, więc omijamy autostradę w Słowenii drogami na których winiety nie są wymagane. Aby nie pobłądzić i zapewnić sobie spokój, jadąc od strony Graz na GPS najlepiej ustawić sobie następujące punkty pośrednie: Trate > Gočova > Ptuj. Przy takim ustawieniu bez problemu ominiemy płatną autostradę w Słowenii i pojedziemy tędy:

Pewnie myślicie, że te poboczne drogi są w kiepskim stanie i stracicie na nich kilkadziesiąt minut. Nic bardziej mylnego. Nadrabiamy jedynie ok. 13 kilometrów, a drogi są w dobrym stanie i jedzie się nimi naprawdę sprawnie. Ważne jest także to, że nie ma tam korków.

Poniżej szczegółowy opis trasy omijającej autostradę w Słowenii, a także PDF, który możecie pobrać, wydrukować i zabrać ze sobą w podróż.

 1. Zjazd 226 z austriackiej autostrady A9 – kierunek Mureck (droga 69)
 2. Wjeżdżamy do miejscowości Mureck
 3. Na końcu miasta Mureck kierunek w prawo na Słowenię (Slowenien)
 4. Po chwili przekraczamy granicę austriacko-słoweńską w mieście Trate
 5. Za mostem w prawo na Zagrzeb
 6. Dalej prosto drogą 433
 7. W miejscowości Lenart w prawo na Maribor
 8. Potem w lewo na Zagrzeb/Ptuj
 9. Dalej prosto
 10. Po przejeździe nad autostradą wjeżdżamy na drogę 229 – kierunek Ptuj
 11. Mijamy miejscowość Gočova – dalej prosto
 12. W miejscowości Trnovska vas na rondzie z fontanną 2 zjazd
 13. Dalej prosto drogą 229
 14. Wjeżdżamy do miejscowości Ptuj
 15. Po kilku kilometrach zjeżdżamy w lewo na Zagrzeb (droga 713)
 16. Na drugim rondzie w prawo (pierwszy zjazd)
 17. Przez cały Ptuj trzymamy kierunek Zagrzeb (w drogę 2)
 18. Opuszczamy Ptuj i po kilku minutach wjeżdżamy na drogę E59 (kierunek Zagrzeb) już za autostradą (ilustracja na dole wpisu)

Jak ominąć płatną utostraadę w Słowenii – opis i mapa do pobrania i wydruku

Dla tych, którzy wolą wersję wideo zapraszamy do obejrzenia naszego świeżutkiego, bo z 2015 roku, filmu obrazującego przejazd drogami omijającymi autostradę w Słowenii (film zawiera szczegółowy opis trasy):

Przeczytaj nasz przewodnik o tym co warto zobaczyć w Chorwacji!

Trasa do Chorwacji

W Chorwacji byliśmy dwukrotnie, każdorazowo w Mastrince koło Trogiru. Za pierwszym razem pojechaliśmy trasą przez Bratysławę i Budapeszt:

droga do Chorwacji

Koszty opłat za drogi (na 2017):
Słowacja: winieta miesięczna 14 euro (ok. 61 zł)
Węgry: winieta miesięczna 4780 Ft (ok. 62 zł)
Chorwacja: autostrada płatna na bramce (jak w Polsce), odcinek Goričan – Prgomet 204 kn (ok. 118 zł)

W tym roku pojechaliśmy inaczej bo przez Czechy, Austrię i Słowenię. Uważamy, że ta trasa jest zdecydowanie lepsza i jak jeszcze kiedyś wybierzemy się do Chorwacji to pojedziemy właśnie tędy:

Koszty opłat za drogi (na 2017):
Czechy: winieta miesięczna 440 CZK (ok. 70 zł)
Austria: 2x winieta 10 dniowa 2×8,70 euro (ok. 75 zł)
Chorwacja: autostrada płatna na bramce (jak w Polsce), odcinek Krapina – Prgomet 183 kn (ok. 106 zł)

Dodatkowe informacje o drodze do Chorwacji

Ceny benzyny, diesla i LPG w poszczególnych krajach (na 2017):
Polska: 1l benzyna – 5,02 zł, 1l diesel – 4,65 zł, 1l LPG – 1,89 zł
Austria: 1l benzyna – 4,86 zł, 1l diesel – 4,89 zł, 1l LPG – 2,94 zł
Czechy: 1l benzyna – 4,89 zł, 1l diesel – 4,75 zł, 1l LPG – 2,20 zł
Węgry: 1l benzyna – 5,14 zł, 1l diesel – 5,23 zł, 1l LPG – 2,81 zł
Chorwacja: 1l benzyna – 5,60 zł, 1l diesel – 5,22 zł, 1l LPG – 2,72 zł
Słowenia: 1l benzyna – 5,60 zł, 1l diesel – 5,16 zł, 1l LPG – 2,94 zł
Słowacja: 1l benzyna – 5,61 zł, 1l diesel – 5,05 zł, 1l LPG – 2,46 zł

Autostrady w Chorwacji są równe, szerokie i szybkie, ale nie przesadzajcie z prędkością. Lepiej być dwie godziny później niż 40 lat za wcześnie. 🙂 Jeśli zawitacie w Dalmacji to przejedźcie się magistralą adriatycką – widoki są niesamowite.

Podróżując do Chorwacji, nieważne jaką trasą, w samochodzie trzeba mieć: gaśnicę z ważnym przeglądem, apteczkę z kocem termicznym, żarówki na wymianę, tyle kamizelek odblaskowych, ile jest osób w samochodzie i dwa trójkąty ostrzegawcze. Zarówno gaśnica jak i wszystkie kamizelki muszą znajdować się w kabinie, a nie ukryte gdzieś w bagażniku. Wyjście z samochodu na autostradzie bez kamizelki jest równoznaczne z mandatem. Pamiętajcie, że na autostradzie ani na żadnej innej drodze, także w Polsce, nie można „dziękować” awaryjnymi! Światła awaryjne komunikują innym uczestnikom ruchu o jakiejś wyjątkowej sytuacji na drodze i tylko temu służą. Jak już chcecie „podziękować” to zróbcie to jak zawodowi kierowcy: np. przy wyprzedzaniu migacz prawy (przy zjeździe na pas), lewy i jeszcze raz prawy. A i jeszcze jedna sprawa, w większości Europy mamy ruch prawostronny, a pas lewy służy do wyprzedzania. 🙂

Do Chorwacji wjeżdżamy „na dowód”, ale jeśli chcecie pojechać w okolice Dubrownika to pamiętajcie, aby mieć przy sobie ważną zieloną kartę i paszporty. Jedzie się tam przez Bośnię i Hercegowinę, która w Unii Europejskiej nie jest. Szczególnie ważne jest to gdy macie w planach odwiedzić po drodze np. Mostar.

 

– Aktualizacja 13.03.2017 –

Czy na pewno omijamy autostradę w Słowenii?

Wielu naszych czytelników pyta nas czy omijając autostradę w Słowenii według naszego poradnika nie wjedziemy przypadkiem na końcówkę autostrady i nie natrafimy na patrol policji, który ukarze nas za brak opłaty autostradowej. Moim zdaniem jest to niemożliwe i żaden patrol nie ma prawa żądać od nas winiety. Aby zrozumieć dlaczego tak twierdzę spójrzcie na poniższy obrazek i sami zobaczcie, że wjeżdżamy już za autostradą i tym samym omijamy drogą autostradę w Słowenii.

Wjazd na autostradę w Słowenii

Szerokiej drogi oraz bezpiecznego dotarcia i powrotu z wymarzonego urlopu!

co warto zobaczyc w Chorwacji przewodnik

– Aktualizacja 28.07.2017 –

Ostatnie 600 metrów autostrady w Słowenii

Pojawiło się wiele komentarzy dotyczących odcinka autostrady tuż przed granicą z Chorwacją. Niektórzy skarżą się na mandaty za brak winiety na tym odcinku, inni piszą, że odcinek nie jest oddany i w związku z tym nie wymaga winiety. Ja postanowiłem spytać u źródła, czyli u operatora słoweńskich autostrad – DARS. Poniżej najistotniejsza część odpowiedzi DARSu:

„Od zjazdu Ptuj na trasę 9 nie potrzebujesz winiety. A zatem na 400 metrów autostrady od Ptuj do Gruškovje (Macelj – Croatia) nie potrzebujesz winiety. Na część trasy na granicy Gruškovje również nie jest potrzebna winieta. Winiety nie potrzeba również od Podlehnik do Gruškovje.”

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy PDFa z oryginalną i przetłumaczoną odpowiedzią DARSu. Pobierz odpowiedź DARS dotyczącą płatnych dróg w Słowenii.

co warto zobaczyc w Chorwacji przewodnik

258 KOMENTARZE

  • (Sierpień 2017)

   Ale sie szczypiecie o te 30 euro. Ja postanowilem uczciwie zaplacic i wykorzystac slowienskie drogi na maksa. Moj punkt odniesienia to Rijeka w Chorwacji, przez ktora jechalem.

   Zamiast uderzac na Zagrzeb, pojechalem autostrada przez Maribor, Lublana do Postojne. Tam drogami lokalnymi do przejcia granicznego w Rupa, ok. 40 km ( w strone Chorwacji jechalem przez wioseczki gminna droga nr 404. Bardzo malownicza i kreta. Srednia predkosc ok 50 km. Z powrotem jechalem powiatowką nr 6. Srednia predkosc 70 km).

   Za przeciem granicznym Rupa do Rijeki placi sie 9 kun za autostrade, z powrotem tez 9 kun, razem 18. Z Rupa do Rijeki juz pomyka sie 130 km/h. Teraz policzcie ile bedzie was kosztowac jazda do Rijeki przez Zagrzeb. Pewnie w kunach wyjdzie te tak wysępione, i w pocie czola zaoszczedzone 30 euro, a okupione wielkim stresem czy was policja slowenska capnie czy nie za Ptuj.

   Malo tego jechalismy w dwa auta. Ja jak wyzej, drugie przez Zagrzeb i bylem pol godziny szybciej. W Rupa na granicy jadac do Rijeki stalem 2 minuty, wracajac 8 minut. I tylko dlatego ze wjechalem w bramke dla aut z poza UE.

 1. Dobrą opcją z Krakowa jest trasa przez Słowację gdzie omijamy tylko 15 km odcinek autostrady, więc winieta nie potrzebna, Węgry z Winietą ale jedzie się szybko i bez korków. Prosta i tania trasa 🙂 Wyjechaliśmy wieczorem, a koło 11 kąpaliśmy już się w morzy na KRK!

 2. Bardziej martwi mnie fakt, zebez zielonej nie przepuszcza mnie przez ten cypelek W BIH dalej. Karte mam wazna dopiero od 01.09, a wyjezdzam 28.08.

 3. Droga przez austrię jest zdecydowanie lepsza – popieram 🙂
  Ale 1 sprostowanie – nie potrzebujemy paszportów ani do Bośni, ani do Serbii, Macedonii, Albanii ani Czarnogóry -mimo, iż nie są w UE. Śmiało można wjechać na dowód 🙂
  pozdrawiam!

  • To, że Pani się udało nie oznacza, że jest to normą, regułą.

   PROSZĘ NIE WPROWADZAĆ LUDZI W BŁĄD!!!

   BEZWZGLĘDNIE proszę brać paszporty, które są konieczne do okazania w tranzytowych krajach nienależących do UE.

    • Racja, jednak nas Bośniak poprosił o paszporty. Osobiście nie miałem ochoty spierać się z nim, że wystarczy mi tylko dowód. Stąd mój apel aby mieć przy sobie paszport, waży mało a daje spokój w razie czego 🙂

   • Panie “wyrafinowany” to pan wprowadza ludzi w błąd, na mocy porozumienie naszego kraju z BiH do tego kraju możemy wjeżdżać “na dowód osobisty”a w kwestii poruszania się pojazdem obowiązkowa jest zielona karta.Panie Kamilu bardzo przydatne informacje przekazane w sposób przejrzysty!

 4. Nie zgadzam się! Jadąc do BiH wg prawa należy mieć paszport, jeśli ktoś przejechal bez to tylko “dobroć” ze strony straży granicznej jednak radze uważać, pamiętajcie że służby mundurowe zawsze mogą zatrzymać, a wtedy już nie będzie tak kolorowo. Ja osobiście nie polecam takich praktyk jednak chyba każdy ma swój rozum 😉 Co do trasy to również preferuję Czechy, Austria i Słowenia i ominięcie tej cholernej autostrady w Słowenii 😉

   • Równie dobrze, można napisać, że nic nam nie jest potrzebne. Mi akurat osobiście do BiH zdarzyło się 2-krotnie wjechać bez jakiejkolwiek kontroli. Miły pogranicznik zobaczył polską tablicę rejestracyjną i z uśmiechem na twarzy pokiwał ręką, aby jechać dalej. Natomiast przy wyjeździe z BiH zdarzyło się raz trafić na upierdliwego pogranicznika, który na widok dzieci w aucie zażądał paszportów, dodatkowo skierował nas na bok i wypytał o alkohol, papierosy i powszechną kontrabandę. Nie omieszkał sprawdzić nr VIN pojazdu skrupulatnie zaglądając pod maskę pojazdu (germański “dupowóz”) czy pojazd nie jest w bazie skradzionych. Tak więc drodzy Państwo .. nie ma reguły.

   • Paszporty POWINNY być, jeżeli tak się upieracie że nie, proszę bardzo. Jesteśmy dorośli ale paszport waży niewiele, jeżeli pogranicznicy się uprą wtedy koniec zabawy jak ktoś tutaj napisał.
    W zeszłym roku byliśmy świadkami, jak z autobusu przed nami wywalili parę młodych ludzi bo nie mieli paszportów. Niestety musieli zostać na granicy BiH.

  • Bośnia ma umowę z Chorwacją że przepuszcza obywateli Unii bez problemu na dowód, a jeśli chodzi o trasę to od 5 lat nie kupuję winiet na Słowenię, szkoda kasy, szczególnie jak jedzie ktoś busem typu Traffic czy Vivaro to winieta miesięczna 300 zł prawie

 5. Dokładnie,tak jak piszą poprzednicy,jechałem z córką (6 lat) do Czarnogóry przez Czechy,Słowację, Węgry,Bośnię i Chorwację wyłącznie na dowód osobisty dla nas dorosłych i darmowy tymczasowy dow. Osobisty dla córki. W tym roku ze względu na sytuację polityczną z uchodźcami dla własnego bezpieczeństwa oraz zmniejszenia ryzyka wynikniècia problemu wyrabiamy wszyscy paszporty.

 6. wyrafinowany
  3 maja 2016 @ 19:21
  bredzisz glupoty poczytaj na stronach msz jak czegos nie wiesz to nie gadaj ze klamie..sam klamiesz tutaj

 7. I dodać muszę, że jadąc do Dubrownika NIE TRZEBA MIEĆ PASZPORTU, wystarczy tylko dowód osobisty i obowiązkowo zielona karta, choć jak dwa lata temu byłem i mi auto trzepali to nikt o zieloną kartę nie pytał. Z relacji innych wiem, że jeśli już wjeżdżamy do Bośni głębiej, to już pytania o paszport się pojawiają.

 8. Wróciłem kilka dni temu. Dzięki za opis, bardzo pomógł. Przy wyjeździe z Ptuj coś pogmatwałem, ale generalnie fajna i łatwa trasa. Pozdrawiam.

 9. Panie Kamilu jest Pan pewien, że ta trasa za Ptujem nie jest płatna? Bo według mapy jaką Pan wstawił jest to oznaczone jako autostrada E59. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

 10. Jadąc do Dubrovnika nadmorską drogą nr.8 na granicy nie trzeba mieć paszportu. Jechaliśmy na 4 samochody po 3-4 osoby w każym i nikt nie musiał pokazywać paszportu, zielona karta musi być ale szkoda płacić dodatkowo za paszport.

 11. Jak na tą chwilę wygląda sytuacja w Ptuj, są jakieś roboty drogowe uniemożliwiające ominiecie płatnej autostrady w Słowenii? chodzi mi o trasę mureck-lenart-ptuj. gdzieś wyczytałem że w tym roku prowadzone są remonty na tym odcinku, po poprzekreslane zjazdy w Ptuj, kierujące nas na Zagrzeb. wybieram się w niedzielę w nocy i nie wiem czy kupować winietkę czy pojechać objazdem

 12. Jechałem 8.08. Wyjazd z Ptuj na Zagrzeb przekreślony na tablicy info. Drogowskazy prowadzą na przejście Zavrc . Do Zagrzebia dojechałem autostradą A4. Nie sprawdzałem co by się stało gdybym pojechał starą trasą i olał tą przekreśloną tablicę. Czy ktoś próbował? Pytam , bo nie wiem jeszcze którędy wracać.

 13. z tego co wyczytałem gdzies to wystarczy zignorować przekreślony zjazd na Zagrzeb. podłączam się do pytania czy ktoś to sprawdził w 100 procentach? jak jechałes na na przejście Zavrc to winiety nie kupowales?

 14. Dokładnie droga jest za free. Ale dalej nie wiem co z tym remontem. Nie wydaje mi się , żeby zamknęli przejście graniczne w Macelj. Myślę zaryzykować i po stronie Słoweńskiej skręcić w pierwszą w prawo tj. drogę 690 i “polami” dojechać do Ptuj. Już tak kiedyś jechałem, ale było to z 5 lat temu. Jakoś damy radę. Wszystkie drogi prowadzą do domu…Pozdro.

 15. Witajcie,

  UWAGA: w dniu 13 sierpnia 2016, jadąc trasą przez Ptuj, na jednym rondzie w kierunku Zagreb, policjanci Słoweńscy kierowali wszystkich z obcymi rejestracjami na przejście w kierunku Varazdin. To trochę mija się z celem bo objazd jest dość spory i zaoszczędzone pieniądze z winiety tracimy na paliwie, ale przede wszystkim na czasie 🙁

 16. Witam. Policjanci dalej kierują ruchem . Nie dość że nadkłada się ogromne koło przez Zagrzeb to jeszcze sprawdzają
  na przejściach paszporty lub dowody. + korki i dodatkowa płatność za autostrade z Zagrzebia. 3h w plecy.
  20.08 2016

 17. Wracałem do Polski z 21 na 22 w nocy około godz. 22 przez Ptuj – PUSTO, bez samochodów, policji. Jedyny problem to stanie na granicy ok 1,5 godziny. Obawiam się, że w dzień jest inna sytuacja, ponieważ na granicy są takie korki, że policja chcąc je zmniejszyć kieruje na objazd.

 18. witam jechałem tym objazdem tydzień temu do Chorwacji {po prostu zlekceważyć przekreślony znak na Zagrzeb w na rondzie w Ptuj } jak i nim wczoraj wracałem tj 31.08 wszystko bezproblemowo znikomy ruch na tej drodze choć było samo południe. Na trasie do HR jechałem nocą pusto na całej trasie {Kraków-Crikvenica ok. 10 godz. z jednym postojem ok 30 min}. Wracając do Polski w dzień na całej trasie ruch umiarkowany bez jakichkolwiek spowolnień oprócz granicy ze Słowenią ok 20 min stania i Wiednia ale w nim byłem ok. godz. 17 w samym szczycie,korek 1,5 godz. stracone. Powrót ok 13 godz. na tej samej trasie.

 19. Przejazd 28.08 i 5 .09.16 Dziękuję za ten “przewodnik” ,wszystko się zgadzało – przejechaliśmy bez większych problemow ,polecam wszystkim którzy chcą zaoszczecic pieniążków.
  Jacek G.

 20. Jechałem z lubelszczyzny (wypadałoby przez Rzeszów Słowację i Węgry) ale pojechałem przez Czechy i Austrię . W Ptuj zastałem korek do granicy z Chorwacją. Wycofałem się i pojechałem przez Varażdin. Troszkę dalej ale tez bez opłat i bez stania. Ponoć korki tam tworzą się w soboty na tzw zmiany turnusów. Bez problemu na przejściu byliśmy sami a pogranicznicy Słoweńscy obudzeni wpadli w zakłopotanie co robią tu Polacy. Nie ważne . Osobiście uważam że droga przez Austrię i Czechy jest lepsza – tylko ta Słowenia , którą można ominąć jak wyżej Murec, Lenart Ptuj. Szkoda 15 eurasów bo właściwie max 45 ‘ dłużej podziwiając krajobraz rodem z Polski , krówki kapliczki małe pólka stodoły i tylko z tą różnicą że ceglasto-czerwona dachówka. Chyba że znów na Varażdin. Wtedy te 15 euro wyda się na benzynę. Ale stojąc w korku też spalisz swoje zwłaszcza że z Ptuj jest jeszcze parę kilosów do granicy. chyba jakieś 20 . Nie śmiejcie się i nie powątpiewajcie, naprawdę korek zaczynał się od Ptuj !!!! Być może jakiś wypadek albo co , ale było zatkane.

 21. Jedna uwaga
  Słoweńcy budują autostradę od Ptuj do granicy chorwackiej, nie wiem jaki jest termin jej oddania, ale wygląda na to że dość szybko budowa idzie – po jej uruchomieniu powiększy się zakres “winietowy” i na pewno trzeba będzie zmodyfikować bezpłatną (bezwinietową) trasę

 22. Dnia 29.04.2017r. jechałem przez Ptuj (zjazd w Austrii z autostrady na Mureck ,granica w Trate),ale dla ostrożności pojechałem do Tržec(nawigację wcześniej ustawiłem na Tržec – bez autostrad i opłat).W Tržec zjedliśmy obiadek w Gostišče – Prenočišče “Majolka”,potem już na czuja cofnąłem się w kierunku Ptuj jakieś 200 metrów i wjechałem na rondo , na którym był drogowskaz na Zagrzeb, który prowadził na wiadukt nad budujacą się autostradą ,następnie
  zjechałem przez wiadukt zjazdem na Zagrzeb autostradą (w budowie) prosto do granicy(fakt do końca budowy mają jeszcze trochę ,w tym roku raczej nie jest możliwe jej ukończenie). Taka jedna uwaga; po przekroczeniu granicy w Trate ,droga przez jakieś kilka kilometrów była nieciekawa i zniechęcająca,ale potem było już lepiej.

 23. Ale od Ptuj można swobodnie dojechać do granicy z Chorwacją mimo tych robót drogowych, czy trzeba jechać na Varażdin?

 24. Swobodnie można dojechać tą w budowie autostradą ,chociaż od Ptuj cały czas są ograniczenia prędkości ze względu względu na tą budowę . Cała ta trasą jedzie się jedną nitką,albo lewą stroną albo prawą jezdnią w ruchu dwukierunkowym.Na granicy nie było problemu , w miarę szybko odprawiano samochody osobowe. W drodze powrotnej jechaliśmy przez Węgry i tam na granicy straciliśmy prawie godzinę ,wszystkich dokładnie sprawdzali ,nawet bagażniki trzeba było otwierać.

 25. Wyjeżdżam za tydzień 27/05. Zamierzam ominąć autostradę w Słowenii. Proszę o poradę czy jechać dla bezpieczeństwa przez Tržec (tak jak jechał Tunadwisłą) , czy mogę zjechać za autostradą zaraz w Ptuj (standardowa drogą)? Będę wdzięczny za poradę.

 26. Hej. Jestem trochę zmieszany odnośnie drogi od Ptuj do granicy z Chorwacją.

  Kolega tunadwisłą pisze że cofnął się z Trzec do Ptuj. Rozumiem że jadąc od razu na Ptuj wpadniemy na to rondo kierujące na nową autostradę {1 pas nieplatną)?

  Jak ma się ta trasa do wytycznej przez autora tego świetnego poradnika?

 27. Cześć, jechałem przedwczoraj przez Ptuj – Lenart – Murec i dalej drogą nr 69 do autostrady, trasa jest szybka , wygodna i 30eur w Kieszeni (Transitem). Co do skończenia słoweńskiej autostrady to na pewno nie w tym roku!

 28. Dziś dostałem pamiątkę z wyjazdu na majowy weekend wartą 30 euro za przekroczenie prędkości z 50 na 58 km/h. Na objeździe stoi pewnie jakiś fotoradar. Tak więc od dzisiaj odechciało mi się objazdów 😉
  p.s. jadąc do Polski nawigacja poprowadziła nas na zamknięty most. Dzięki pomocy uprzejmego Słoweńca wjechaliśmy do centrum Ptuj.

 29. Witam,
  do Chorwacji wyjeżdżam 30 lipca , również chce ominąć tą drogą autostradę.

  Zjazd 226 na Mureck , Trate , Lenart , Gocova , Ptuj i Pobrezje 12 i dalej na Zagrzeb -> Split .

  Jak tam ceny ON w Austrii ?? i w jakich godzinach jest otwarta stacja w Mureck ?? ktoś tankował na tej stracji ? a może jest gdzieś w okolicy jakis Shell ?

 30. Z tym objazdem to trzeba teraz uważać. Jestem świeżo po przejeździe tamtędy. Większa część objazdu autostrady Słoweńskiej jest aktualna. Sama końcówka, czyli wjazdy na autostradę tuż przed granicą są co chwila przesuwane. Nakręciłem się po tamtych dróżkach nieźle trafiając co raz na remonty dróg dojazdowych do autostrady albo odpijając się od zapór w miejscach, gdzie na wjazdy prowadziły znaki. W drugą stronę, wracając w zeszłą sobotę do Polski, kupiłem winietę 7 dniową. Nie chciałem się bawić w poszukiwacza przygód po lokalnych drogach zwłaszcza, ze jechałem w nocy.

 31. Witam, 28/05 jechałem tym objazdem do HR. Wszystko poszło elegancko. Zjazd w Ptuj na drogę 713 , później na 2 rondzie w prawo i cały czas prosto i zjeżdża się zjazdem za autostradą, każdy zjazd opisany na Zagrzeb. Jechałem w nocy ok. 2 godz. Stacja paliw w Mureck była zamknięta wiec trzeba zatankować wcześniej jeżeli ktoś potrzebuje. Szykuje się do powrotu ta samą drogą.

 32. Wczoraj o 9,20 zjechaliśmy z autostrady, bez problemu przejechaliśmy do Ptuj. W Ptuj na pierwszym skrzyżowaniu ze światłami w lewo a później już tak jak w opisie. Tablice z informacją o dojeździe na Zagrzeb jest przekreślona ale my jechaliśmy dalej, bardzo wolno bo ograniczenie 50, 40 i w 20 minut przejechaliśmy bez problemu, trzeba tylko trzymać się lewej strony. Udanych podróży.

 33. Czy z drogi nr 2 w Ptuj na autostradę w kierunku Chorwacji tak jak w poradniku w tym roku nie wjadę na końcówkę autostrady chodzi mi oto czy tego znaku nie przesunęli dalej wyjeżdżam 24.06.

 34. Cześć, czy moja trasa do Szybenika będzie bez opłat? Oczywiście poza tunelem w Austrii.
  Jakieś sugestie/podpowiedzi? W zeszłym roku nie udało nam się dojechać do Chorwacji ze względu na awarię samochodu i utknęliśmy na parkingu tuż przed tym płatnym tunelem więc nie wiem jak wygląda dalsza część trasy.
  Do tego miejsca (przejechane 970km w ok. 10 godz. z postojami) było ok.

  https://www.google.pl/maps/dir/Rondo+Pionier%C3%B3w,+72-010+Police/47.6870071,12.1640483/Lienz,+Austria/Tolmezzo,+Prowincja+Udine,+W%C5%82ochy/Udine,+W%C5%82ochy/Rijeka,+Chorwacja/Bari%C4%87+Draga,+Chorwacja/Zadar,+Chorwacja/Szybenik,+Chorwacja/@45.787939,6.7803755,6z/data=!4m63!4m62!1m15!1m1!1s0x47aa0cad17a73abf:0x59167b534bbedd10!2m2!1d14.5581333!2d53.5434951!3m4!1m2!1d14.4860199!2d53.4718083!3s0x47aa0c2592a452e9:0x93cfa1b45c029f1a!3m4!1m2!1d14.3616572!2d53.4807227!3s0x47aa118dbc5af5eb:0xb232cdc3aac5fe47!1m0!1m5!1m1!1s0x47775df33af9ab35:0xabab5e14dd85353b!2m2!1d12.76272!2d46.82769!1m5!1m1!1s0x477a1f84e0963d69:0x66dd2f08c7832088!2m2!1d13.0182123!2d46.403496!1m5!1m1!1s0x477a32287b74833d:0x307098715907f40!2m2!1d13.1662896!2d46.1407972!1m5!1m1!1s0x4764a12517aabe2d:0x373c6f383dcbb670!2m2!1d14.442176!2d45.3270631!1m5!1m1!1s0x47618876e9f13d73:0xa2a136b0b7a5a464!2m2!1d15.2669665!2d44.3766256!1m5!1m1!1s0x4761fa62d2c0b88f:0x12323e1c13f40784!2m2!1d15.2313648!2d44.119371!1m5!1m1!1s0x13352615d088d09d:0x400ad50862bcc20!2m2!1d15.8952045!2d43.7350196!2m1!2b1!3e0

  Dziękuję za pomoc.

  Angelika

 35. Z drogi nr 2 w Ptuj wyjeżdżaliśmy tak jak w poradniku już za znakiem. Jechaliśmy tak już trzeci raz i wszystko było w porządku.
  Wracaliśmy z Chorwacji w nocy 16 czerwca jechaliśmy już autostradą przez Słowenię, kupiliśmy winietki na stacji przed granicą Słoweńską za 116 kun. Jeżeli jechalibyśmy w dzień to na pewno pojechalibyśmy objazdem.

 36. Jak przejeżdżacie Wiedeń wracając z Chorwacji. Drogowskazy prowadzą na początku na Pragę dopiero później na Brno i w ten sposób nadkłada się trochę kilometrów. Znacie może przejazd krótszy w kierunku Brna.

 37. Do Angelika! W Chorwacji płatne są autostrady, droga E65 nad morzem jest wolna od opłat, tylko nie chciałabym jechać nią aż do Szybenika. W tym roku byliśmy w Kastel Kambelowac i wybraliśmy się do Bośni i Hercegowiny, przegapiliśmy w Splicie zjazd na autostradę i 40 km jechaliśmy nad brzegiem morza owszem widoki piękne ale jazda słaba. Lepiej już zapłacić i jechać autostradą.

 38. Jechałem dziś w nocy objazdem według rozpiski, żadnych problemów. Przekreślone znaki są, i owszem, ale już po wjechaniu na trasę Ptuj – Zagrzebm, znaki z Zagrzebiem przekreślone – mimo to pojechałem i bez problemu dojechałem gdzie trzeba (no może nie tak bez problemu bo trochę się korkowało – o 1.40 w nocy). za dwa tygodnie wracam, potwierdzę co i jak 🙂

 39. Witam. Świetny artykuł. Pomocny jeśli chodzi o ominięcie płatnej w Słoweni. Ale Nie rozumiem po co w Waszej mapce ustawione jest t PYHN ATOBAHN ? Przecież jadąc obojętnie z którego miejsca w PL przez Wiedeń to jest nie po drodze ?!?! No chyba że się mylę. Ja ustawiłem z Krakowa tak jak w poniższym linku. Mam nadzieję że ok
  https://www.google.com/maps/dir/Krak%C3%B3w,+Polska/Trate/Go%C4%8Dova/Ptuj/Promajna/@47.1194781,13.1986664,8z/data=!4m32!4m31!1m5!1m1!1s0x471644c0354e18d1:0xb46bb6b576478abf!2m2!1d19.9449799!2d50.0646501!1m5!1m1!1s0x476f0c9bc8481959:0x706a3d11dd8dd206!2m2!1d15.7850376!2d46.705915!1m5!1m1!1s0x476f6e5802b4a43b:0x45f2d5d74afd5579!2m2!1d15.8679247!2d46.5465596!1m5!1m1!1s0x476f669e5ce0430d:0x400f81c823ff4b0!2m2!1d15.8696884!2d46.4199535!1m5!1m1!1s0x134aec0a421a946b:0x6b07f510181c8c8d!2m2!1d16.9722898!2d43.3351849!3e0

  • Dzięki. Podejrzewam, że chodzi Ci o pierwszą mapkę. Pyhrn Autobahn ustawione jest jedynie jako punkt początkowy w Słowenii, dla zobrazowania płatnej drogi przez ten kraj.

 40. Witam chciałbym zapytać o przejazd przez Wiedeń ja wygląda sytuacja na dziś bo w necie wyczytałem że bardzo dużo jest remontów i mogą być mega korki.

 41. Panowie a jak wygląda droga z Ilz (po co jechać na Graz?) w dół na Feldbah – Unterpurkla i na Trade reszta jak podał Mariusz powyżej?

 42. Jechaliśmy tą drogą 2 lata temu i było ok, choć trochę “zakręciliśmy” się wracając w samym Ptuju. Generalnie spoko. Za tydzień jedziemy ponownie i czytam, że jakieś zmiany, przekreślenia na znakach itp… Czyli jak jechać od Ptuja? Jak żyć, panie, jak żyć??? :)))

 43. Witam
  My tak zrobiliśmy jak jechaliśmy. Ominęliśmy autostradę a pod granicą stała inspekcja. Nie pomogły tłumaczenia, że nie jechaliśmy autostradą. Chcieli nam wlepić taki mandat, że głowa boli. Robili zdjęcia auta, że brak winiety. Na końcu skończyło się na 50e. Jeździmy co roku od 7 lat i bardzo często oni stoją na granicy.

  • Agata, mogłabyś napisac czy ta kontrola polegała tylko na sprawdzeniu winiety czy sprawdzali apteczle, stan ogumienia itp?

  • oj Agatka chyba coś pomyliłaś 😉
   Tu jest mapa aktualna płatnych dróg w Słowenii:
   http://www.visitslovenia.pl/artykuly/1,592,0,0,S%C5%82owenia+-+winiety
   Autostrada jest płatna do wysokości miejscowości Ptuj . Czy jest możliwe, że na granicy rozumiem,że w miejscowości Gornji Macelj inspekcja mogła kasować za winietę? Chyba jest to nie możliwe… Poza tym nie ma opcji aby żądali winiety poza drogą płatną.
   Jeśli się mylę to proszę o wyprowadzenie z błędu.

   • Nie ma takiej możliwości żeby dali mandat za brak winiety. Nie neguję tego, że Agatka dostała mandat, ale to policja musi udowodnić wykroczenie. Ja bym nie zapłacił.

    • Trafiła na takich co daliby mandat za byle co, pewnie kasa rozeszła sie po ich kieszeniach lub maja prowizje z mandatu. Jakby nie za winiete to za brak prezerwatywy w apteczce (za takie wykroczenie dostałem na Ukrainie 50zł, w polskiej walucie płaciłem) z takimi nie wygrasz.

 44. Prawdopodobnie jest przed granicą od Gruskovje do granicy 600 m autostrady już oddanej. Przezornie należało by jąominąć.
  Jeśli ktoś tam jechał prosił bym o potwierdzenie…

 45. Droga E59 w Słowenii. Od 2009 roku jest ukończony ostatni odcinek autostrady Gruškovje – granica z Chorwacją (0,6km) – podaję za Wikipedią. Przypuszczam, że tam jest świetna okazja wlepienia mandatu za brak winiety! Czy to absolutnie pewne, że tam nie kasują???tez chciałbym wiedzieć,jade busem 8 os.pod koniec lipca i nie chce kupować większej winiety na Słowenie.

  pozdrawiam

  Radek

 46. Tlumaczenie z translatora: “Ostatni kawałek słoweńskiej autostrady (0,5 mil) na trasie Pyhrn (Hamburg-Saloniki) podczas przekraczania granicy międzynarodowej Gruškovje i linię graniczną między Chorwacją i Słowenią jest już zbudowany. Kiedy zakończono drugi etap pomiędzy Podlehnik i Gruškovje będzie usunęliśmy jeden z ostatnich ćwiekami drogowych na trasie turystycznej z północy na południe Europy, która od lat spowodował ogromne zatory.”
  Zrodlo: http://www.delo.si/novice/slovenija/gradnja-ac-drazencindash-gruskovje-je-na-polovici.html
  Mapka: https://www.dars.si/Dokumenti/O_avtocestah/AC_in_HC_v_gradnji/Opis_gradnje/Drazenci_-_Gruskovje_185.aspx

 47. Zaktualizowałem punkty pośrednie, opis trasy i mapkę do pobrania. Teraz wszystko jest dostosowane do najnowszych realiów, czyli oddanej autostrady słoweńskiej tuż przy granicy chorwackiej.
  Jak ktoś tak pojedzie to proszę o info czy wszystko jest ok.

 48. Dzięki za update. Jak pisałem kilka dni temu, wyjeżdżamy jutro na noc, więc w sobotę rano będziemy się zmagać z nowym objazdem. Objazd od Mureck do Ptuja znamy. Teraz czas na nowy odcinek 🙂 Mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze. Jak dojedziemy na miejsce to napiszę o doświadczeniach.

 49. Cała trasa z Austrii, aby zapewnić bezpłatny przejazd, powinna, moim zdaniem, przebiegać tak:
  https://www.google.com/maps/dir/47.2737869,16.0296643/Feldbach,+Austria/Trate/Go%C4%8Dova/Ptuj/Cvetlin,+Chorwacja/46.0082427,15.8803212/@46.5090605,15.830357,12z/data=!4m34!4m33!1m0!1m5!1m1!1s0x476f01c5c2906057:0x40097572de66a40!2m2!1d15.88784!2d46.95279!1m5!1m1!1s0x476f0c9bc8481959:0x706a3d11dd8dd206!2m2!1d15.7850376!2d46.705915!1m5!1m1!1s0x476f6e5802b4a43b:0x45f2d5d74afd5579!2m2!1d15.8679247!2d46.5465596!1m5!1m1!1s0x476f669e5ce0430d:0x400f81c823ff4b0!2m2!1d15.8696884!2d46.4199535!1m5!1m1!1s0x4765f4365c6f3553:0xfdd656fa6c33032e!2m2!1d15.9594898!2d46.2831848!1m0!3e0
  Czy ktoś ma inne zdanie?

 50. Witam wszystkich zainteresowanych obecną sytuację w drodze do Chorwacji wyjechałem w środę 5. 07.17 o godz. 6rano z Wrocławia bez korków praktycznie do Mikolowa w Mikołowie KOREK DO SAMEGO Poysdorfu jakieś 1,5. Godz. Wiedeń godz.13 duży ruch ale bez korków praktycznie 35 minut całe miasto. Graz bez korków, spanie i na drugi dzień na Krk też bez korków tylko na kilka km przed granicą Macieli zweżka max. 50km/h pozdrawiam I IDĘ MOCZYĆ TYŁEK.

 51. Witam dajcie znac co z mostem w PTUJ ? podobno remont bo nie wiem czy kupowac winietke na Słowenie czy leciec rate > Gočova > Ptuj > Cvetlin > Trakošćan

 52. Weź tylko pod uwagę że od granicy chorwacii i słoweńii masz 0,6 km autostrady. Jak Cię tam dupną to będzie pokuta…. 😉 cze jechać przez Cvetlin aby tą protezę ominąć.

 53. Proszę nie siać paniki, tekst “Według informacji z komentarzy (dzięki Piotr, Radek i Misiek) dowiedziałem się, że Słoweńcy się wycwanili i oddali ok. 600 metrów autostrady tuż przed chorwacką granicą” w żaden sposób nie dowodzi, że te 600 m oddano.
  Piotr, Radek i Misiek nic takiego nie stwierdzili. Jedyne co można wywnioskować z ich wpisów to to, że jest wykonany a nie oddany. Na stronie DARS nie ma słowa nt. oddania tego odcinka, na mapie również nie występuje oznaczenie jakoby był to odcinek płatny a chyba tam należy szukać informacji, u źródła a nie z plotek i domysłów.

  • Witaj gusia-s, oczywiście stwierdzić nie mogę bo mnie tam nie ma, ale jak mam w takim razie interpretować mapkę którą zamieściłem, a tam jak wół odcinek na samym dole jest na zielono. Najlepiej by było, aby ktoś z winietą spytał się na przejściu granicznym jak jest naprawdę

   • Dziś wieczorem napiszę do zarządcy słoweńskich autostrad i spytam u źródła. Jak mi odpiszą to dam znać.

    • Dostałem odpowiedź od DARS: “If you go from Ptuj in direction to Croatia you must pay a vignette for using motorway from the first junction towards Maribor. From the junction Ptuj to the route 9 you don’t need a vignette. So, for 400 m of motorway from Ptuj to Gruškovje (Macelj – Croatia) you don’t need a vignette. For the part of route on border Gruškovje you also don’t need a vignette. From Podlehnik to Gruškovje you don’t need vignette.”
     Mail jest dłuższy. Jak wrócę z podróży to przetłumaczę całość i przygotuję PDFa, którego w razie potrzeby będzie można okazać policji.

 54. Ja jade busem w 8 osób i powoli dojrzewam do decyzji , że nie kalkuluje mi sie kombinować z objazdami tym bardziej że wyruszam z wielkopolski póżnym popołudniem.Zrobimy zrzute na te ich autostradę i pocisnę normalnie bez kombinacji.30 eu za busa na 8 osób to nie ma az takiej tragedii.

  Pozdrawiam

 55. Kolega dziś jechał na winietę, bo miał nocleg w Mariborze (ja lecę jutro) i przed granicą z Chorwacją na tym docinku 600 m autostrady stoją klienci z lornetkami i wypatrują. Trudno powiedzieć czy ciężarówek przeciążonych, czy niesprawnych (jak nasza inspekcja), czy gości bez winietek. Jedno jest pewne winieta obowiązuje w Słowenii na wszystkie autostrady i drogi szybkiego ruchu, a nie na odcinki płatne, więc skasować za brak winiety w tym miejscu jest zgodne z prawem
  Jutro jadę objeżdżając wszystkie autostrady Słwenii, tak jak zapodałem u góry. Podzielę się wrażeniami :). Może ktoś wcześniej rozkmini praktycznie temat….

 56. No i jestem na Chorwacji 😉 droga jaką wyznaczyłem sobie (bezwinietowa) na Słowenia była bajeczna.
  Poczynają. w Austrii od Ilz na dół Feldbach, Trasę Ptuj i dalej bezpośrednio do granicy. Nie ma tam żadnego oddanego odcinka 0,6 km autostrady, przy zjeździe na autostradę jest wcz śmiej koniec autostrady tak jak na zdjęciu powyżej.
  Ttezba jedynie kierować się w Ptuj na połódniowy most bo północny jest zamknięty. Bułka z masłem polecam i życzę powodzenia. Spowrotem też nie płacę myta 😉

 57. Witam.

  Szkoda tych 30 euro na te kilka km autostrady.
  W tamtym roku płaciłem a teraz chce objechać .
  Czekam na najnowsze informacje o bezpłatnym przejeździe przez Słowenię . I ewentualnych korkach utrudnieniach w ruchu Austria Słowenia .
  Wyjeżdżam z Łódzkiego 30 lipca Myślę żeby wyjechać rano. Za widoku przejechać objazd w Słowenii wjechać do Chorwacji i ewentualnie odpoczynek zrobić dłuższy. Jade z dwójką dzieci więc jak wiadomo co jakiś czas trzeba stanąć. Do Mureck mam 800 Km Pein w Mureck otwarty do 22 więc na pewno tam się zatankuje i pojadę objazdem wg najnowszych danych.
  Mureck , Trate , Lenart , Gocova , Ptuj , Cvetlin , Trakoscian , Zagrzeb , Trogir .

 58. Witam,
  w niedzielę na wieczór startuję z Wrocka na wyspę PAG miejscowość Stara Novalija,ktoś podpowie jak lecieć?Jedni radzą dołem na Zadar drzeć, inni promem.Ktoś to ma za sobą i może coś sensownego podpowiedziec?Widoki itd mnie nie interesuja(jazda w nocy).Pozdrawiam i licze na dobrą rade .pa;-)

 59. to co z tym odcinkiem autostrady tuż przed granicą z Chorwacją? Jest oddany (płatny) czy nie?
  Ruszam 28 lipca z Radomia, pozdrawiam

 60. Nie jest oddany i w zasadzie nie ma tam go w ogóle 🙂 Cały odcinek to teren budowy…
  Jadąc na Chorwację trzeba jechać od Trate na Ptuj, mostem południowym jak na mapie i dalej już E59 tak jak na poniższej trasie:

  https://www.google.pl/maps/dir/47.1060442,15.9848644/46.9457598,15.9096365/Trate,+2213,+S%C5%82owenia/Go%C4%8Dova,+2235,+S%C5%82owenia/46.413071,15.8786114/46.2195814,15.8422468/@46.6605475,15.3229603,9z/data=!3m1!4b1!4m18!4m17!1m0!1m0!1m5!1m1!1s0x476f0c9bc8481959:0x706a3d11dd8dd206!2m2!1d15.7850376!2d46.705915!1m5!1m1!1s0x476f6e5802b4a43b:0x45f2d5d74afd5579!2m2!1d15.8679247!2d46.5465596!1m0!1m0!3e0

  celowo ująłem trasę od strony Wiednia bo jest od Ilz bardzo fajny skrót i nie trzeba nadrabiać drogi do Graz.

 61. Czyli nie potrzeba jechać na adres Pobrezje 12 żeby na pewno ominąć płatna ?

  Piotr a ten skrót nie na Graz ładnie się tam jedzie ?

 62. Nie trzeba. Cudownie i malowniczo 🙂 drogi gładkie, równiutkie piękne wioski i otoczenie… w Feldbach Macdonalds na odpoczynek i kawę. Prędkości mniejsze,, ale za to krótsza trasa i 30€ w kieszeni 😉 W drodze powrotnej również jadę tą drogą.

 63. Widzę Kamil Kowalewicz , że temat się rozwija . Przydałby się Panel czatu na stronie , aby wiadomości można było odczytywać live. Kontaktować się z tymi którzy akurat podróżują do / z Chorwacji.

 64. Witam jedziemy busem do Czarnogóry i sam już nie wiem czy jechać objazdem bo różnie piszą ludzie ze są znaki przekreslone itp ale za busa kasuje podobno 60E więc warto by było kolega Piotr pisze o trochę inne trasie może mógłby ktoś podać jakąś trasę jadę z Katowic a1 do SUTOMORE pozdrawiam Sebastian

 65. CZYLI JADĘ TĄ TRASĄ :
  https://www.google.pl/maps/dir/Piotrk%C3%B3w+Trybunalski/Feldbach,+Austria/PEIN.ENERGY+MURECK,+Grazer+Stra%C3%9Fe,+Mureck,+Austria/Trate,+Pesnica,+S%C5%82owenia/Lenart,+S%C5%82owenia/Go%C4%8Dova,+Lenart,+S%C5%82owenia/Ptuj,+S%C5%82owenia/12+Pobre%C5%BEje,+S%C5%82owenia/Zagrzeb,+Chorwacja/Guje+1,+Slatine,+Chorwacja/@46.3699385,15.8822677,13.5z/data=!4m62!4m61!1m5!1m1!1s0x47198a8ddd272a65:0x5ddd057f29a87cce!2m2!1d19.7030244!2d51.4051721!1m5!1m1!1s0x476f01c5c2906057:0x40097572de66a40!2m2!1d15.88784!2d46.95279!1m5!1m1!1s0x476f0b0b0443d225:0xde42ab8b1a4a7c16!2m2!1d15.7597301!2d46.7063741!1m5!1m1!1s0x476f0c9bc8481959:0x706a3d11dd8dd206!2m2!1d15.7850376!2d46.705915!1m5!1m1!1s0x476f6e0cf3a026b5:0x400f81c823fef00!2m2!1d15.8637359!2d46.5954161!1m5!1m1!1s0x476f6e5802b4a43b:0x45f2d5d74afd5579!2m2!1d15.8679247!2d46.5465596!1m5!1m1!1s0x476f669e5ce0430d:0x400f81c823ff4b0!2m2!1d15.8696884!2d46.4199535!1m5!1m1!1s0x476f6105122de5e7:0x50285acebcfc2079!2m2!1d15.8691131!2d46.3858575!1m5!1m1!1s0x4765d692c902cc39:0x3a45249628fbc28a!2m2!1d15.981919!2d45.8150108!1m5!1m1!1s0x1335683fecdd761b:0x726b4d5f65b5944e!2m2!1d16.3214501!2d43.5048582!3e0

  I NA PEWNO NIE BĘDĘ MUSIAŁ PŁACIĆ WINIETY NA SŁOWENIĘ …. TAK ?

 66. kolego winieta 7 dniowa na busa z osobami to 30 eu a nie 60. Ja nie kąbinuje z objazdami jade z 8 osobami, robimy zrzute na te ich autostradke i smigamy bez objerzdżania, tym bardziej że jade na noc.Co nie zmienia faktu że 3 lata temu jechałem sam i właśnie objazdem.

  • Tak ale w 7 dni się nie wyrobię więc miesięczna trzeba za 60€ pojadę objazdem i zobaczymy mam nadzieję że wszytko pójdzie ok

 67. Witam ponownie. Przejechałem trasę omijając autostradę przez Ptuj (most południowy ustawcie w gps) wjazd ponownie na drogę w Trzec jest zamknięty ale sa znaki do objazdu. Wjechałem w miejscowości Podlehnik. Na granicy byłem ok godz. 3 rano, odprawa po stronie słoweńskiej przejazd przez drogę, która jest dwupasmowa, wygląda jak autostrada, na pewno nie w budowie – skończona, nie zauważyłem znaku autostrady jedynie ograniczenie do 40km\h, ale nie dam sobie łapy uciąć ze gdzieś na samym początku go nie ma. Człowiek za bardzo zmęczony już był. Ja po prostu nic takiego nie zauważyłem, starałem sie rozglądać. Przejazd bez problemowy, kasa zaoszczędzona.

  • Tak potwierdzam wczoraj jechałem powtórnie. Tam nie ma po stronie Słoweńskiej żadnego odcinka do Ptuja (do zjazdu na most południowy) autostrady. Wszystko w budowie, a znak rozpoczynającej się autostrady jest za zjazdem. Do Twojej mapki należy dodać odcinek ej na Trasę.

 68. Panowie mam pytanie. Jadę 1.08 z Łodzi do Rijeki i mam pytanie co mi się będzie bardziej opłacać. Google podpowiada trasę przez Maribor, Lublane i przejście graniczne w Rupie. Jednak opierając się o wiadomości z tej strony wyznaczyłem sobie trasę przez przejście w Cvetlinie, tak aby podróżować po autostradach Chorwackich. I tu pytanie. Który odcinek będzie droższy ? Winieta miesięczna (bo wyjazd jest na 2 tygodnie) w Słowenii czy bramki w Chorwacji ? Czasowo trasa przez Cvetlin i Chorwację wychodzi ok 1 – 1,5 h dłużej, w kilometrach tylko 15 km więcej

 69. witam
  Dziś dojechaliśmy do Makarskiej. Nie mieliśmy pewności odnośnie tego ostatniego odcinka autostrady 0.6km (płatne czy nie) więc przekraczaliśmy granicę w drodze na Cvetlin. Ominęliśmy autostradę zupełnie, faktycznie jeden z mostów (myślę że północny) jest zamknięty, ale są objazdy. wbiłem w nawigację trasę z tego tekstu ale prowadziła nas bardzo dziwnie uliczkami Ptuj wiec po dotarciu do zamkniętego mostu posłużyliśmy się znakami. Po przekroczeniu drugiego otwartego mostu wybierzcie pierwszy zjazd nie na 3 gdzie pokazuje HR. Po kilkuset metrach pojawią się kolejne drogowskazy na inną granicę Chorwacką (HR). Sama trasa bajka i przygoda! Fajnie kręta, zaskakujące podjazdy i zjazdy przed i za granicą, narzeczona mało ducha nie wyzionęła:) przejście graniczne, żadnego auta i dwóch ziewających celników o godzinie 6.10 rano!!! szybko sprawnie bez kolejek. w Makarskiej o 12.30 z przerwami. wracamy tą samą drogą tak się nam spodobała:)

 70. Witam wczoraj miałem okazję przejechać 15.07.,drogę do Chorwacji bez vinet przez Ptuj .Droga przebiegła wzorowo według instrukcji . Plotki o oddaniu płatnego odcinka to bzdura specjalnie szukałem podczas drogi znaku wskazującego na odcinek autostrady . Daleko jeszcze do oddania drogi cały czas to teren budowy .Jedyne utrudnienia to korek do granicy Słoweńskiej niezależny od wykupienia vinet . Z Ptuj do granicy ponat godzinę o 1.45 rano w sobotę.Pozdrawiam

 71. Cześć urlopowiecze 🙂
  Chciałabym ze Szczecina przejechać bezpłatnie do Szybenika. Da się? Możencie dać linka do mapy jeśli ktoś jechał?
  Będę bardzo wdzięczna. To moja pierwsza wyprawa 🙂 Wyjazd 20 lipca. Życzcie mi powodzenia.

  Laura

  • Najprościej: wrzuć w google maps Szczecin->Szybenik i zaznacz ominanie autostrad i opłat.
   Pamiętaj tylko, że taka droga zajmie duuuużo więcej czasu.

  • Lauro bez opłat będzie trwało to bardzo długo. Opłata w Czechach płacisz karta na pierwszej stacji 440 koron. Wjeżdżasz do Austrii i kupujesz winietę na 7 dni za 8.90 euro. Słowenię omijasz płatna autostradę zaoszczędzisz 30 euro które to możesz przeznaczyć na paliwo kupując je na stacji w Mureck Pein energy. Wjeżdżasz do Chorwacji a tam już bramki masz tylko dwie. Na początku w Zagrzebiu i dopiero w szybeniku. Wpisz w google opłaty na autostrady Chorwacja ☀🌞🌞 pięknego urlopu. .

 72. 150 euro mandatu za jazde autostradą te ostatnie 600m.Nie polecam.Pani policjantka stałą z lornetą i patrzyła czy mamy cos na szybie czy nie.Na nic sie zdały próby tłumaczenia.Pozdrawiam

  • To jest potwierdzone info? Wszyscy piszą, że ten odcinek jeszcze nie oddany jako autostrada!?
   Na oficjalnej mapie też nie ma tego odcinka jako autostrada…to jak to jest obecnie-wyjazd mam w sobotę wieczorem z KrK.

   • Dostałem odpowiedź od DARS: „If you go from Ptuj in direction to Croatia you must pay a vignette for using motorway from the first junction towards Maribor. From the junction Ptuj to the route 9 you don’t need a vignette. So, for 400 m of motorway from Ptuj to Gruškovje (Macelj – Croatia) you don’t need a vignette. For the part of route on border Gruškovje you also don’t need a vignette. From Podlehnik to Gruškovje you don’t need vignette.”
    Mail jest dłuższy. Jak wrócę z podróży to przetłumaczę całość i przygotuję PDFa, którego w razie potrzeby będzie można okazać policji.

 73. Witam, podłącze się do tematu objazdu autostrady w Słowenii.Ja również przekraczałem granicę w Cvetlin w obydwie strony ok. godziny 15 na granicy byłem sam.Trasa kręta trzeba uważać w nocy i jeśli ktoś zmęczony,za granicą w Chorwacji ciekawy cmentarz na wzgórzu.W Ptuj należy kierować się na most południowy(ten niżej) po południu trochę się tam korkuje,info dla rodzin z małymi dziećmi w miejscowości Lenart po lewej stronie w kierunku HR plac zabaw i toaleta można stanąć na chwilę i dać pobawić się dzieciakom (mojej córce się podobało),miłego wypoczynku dla wszystkich!

 74. JAK TAM URLOPOWICZE?

  PODZIELCIE SIĘ INFORMACJAMI Z TRASY. KTÓRĘDY JECHALIŚCIE DO CHORWACJI.

  KTO WYJEŻDŻA 30 LIPCA I JEDZIE CZECHY – AUSTRIA – SŁOWENIA ( OMIJAM PŁATNE ) ( BEZ WINIET ) – CHORWACJA SPLIT. ???

  WYJEŻDŻAM RANO W NIEDZIELE Z PIOTRKOWA TRYB.

 75. Jestem właśnie po wakacjach w Chorwacji, jechałem 3 dni temu (17.07.2017) opisaną tutaj drogą przez Trate, Gocova, Ptuj. Poszło gładko, bez opłat, ruch prawie zerowy, w większości bardzo dobry asfalt i kilka uroczych krajobrazów po drodze. Czas na objeździe leci bardzo szybko.

  Dzięki!

 76. Wlasnie wrocilismy z Pagu. Droga bajka. Co do ominiecia autostraddy slowenskiej to mielismy wpisane w googlemaps punkty z tego artykulu… W Ptuju most zamkiniety wiec jechalismy na przejscie w Ormoz – male przejscie graniczne obylo sie bez zadnych cyrkow i utrudnien, troszke nadlozylismy kilometrow ale jest to droga pewna i spokojna. Do Polski wracalismy ta sama droga. Pozdrawiam i szerokiej.

 77. Kamil Kowalewicz dzięki za info. Jeśli to nie kłopot czy możesz podesłać mi tego maila ? Wybieram się w piątek na Krk i tym razem zamierzam nie płacić w Słowenii za winietę więc będę spokojniejszy. Mój adres m.a.r.c.a.n.d(at)p.o.c.z.t.a.o.n.e.t.p.pl Kropek oczywiście nie ma w adresie – wsadziłem je aby automaty nie wyszukały mojego adresu. Marcin

 78. Witam. Może ktoś opisać dokładnie jak przejechać Ptuj bo przy remoncie mostu? Jadę 26.07 na Split. Proszę podanie drogi bo będę jechał busem z dzieciakami w nocy tak że przydał by się dobry przejazd przez Ptuj. Z góry dziękuję.

 79. Dzidziol albo tak :

  https://www.google.pl/maps/dir/Piotrk%C3%B3w+Trybunalski/47.1060442,15.9848644/46.9457598,15.9096365/PEIN.ENERGY+MURECK,+Grazer+Stra%C3%9Fe,+Mureck,+Austria/Trate,+2213,+S%C5%82owenia/Go%C4%8Dova,+2235,+S%C5%82owenia/46.413071,15.8786114/46.2195814,15.8422468/Split,+Chorwacja/@46.4455045,15.9422881,11.15z/data=!4m41!4m40!1m5!1m1!1s0x47198a8ddd272a65:0x5ddd057f29a87cce!2m2!1d19.7030244!2d51.4051721!1m0!1m0!1m5!1m1!1s0x476f0b0b0443d225:0xde42ab8b1a4a7c16!2m2!1d15.7597301!2d46.7063741!1m5!1m1!1s0x476f0c9bc8481959:0x706a3d11dd8dd206!2m2!1d15.7850376!2d46.705915!1m5!1m1!1s0x476f6e5802b4a43b:0x45f2d5d74afd5579!2m2!1d15.8679247!2d46.5465596!1m5!3m4!1m2!1d15.942258!2d46.3051195!3s0x4765f50a6f69e455:0x62b1cd6f927ee895!1m0!1m5!1m1!1s0x13355dfc6bbcf517:0xa1798ff631b49f98!2m2!1d16.4401935!2d43.5081323!3e0

 80. Witam ponownie. Skoro jest tyle wątpliwosći co do przejazdu w okolicach Ptuja to postanowiłem lekko zmodyfikować trasę tak by wpadać na drogę E59 nieco dalej tzn w okolicach miejscowości Jurovci. Mapy google na to pozwalają, niewiele to zmieni w grafiku podróży a głowa spokojna. Link do trasy poniżej. Co o tym myślicie?

  https://www.google.pl/maps/dir/Piotrk%C3%B3w+Trybunalski/47.1060442,15.9848644/46.9457598,15.9096365/PEIN.ENERGY+MURECK,+Grazer+Str.+55,+8480+Mureck,+Austria/Trate,+S%C5%82owenia/Go%C4%8Dova,+S%C5%82owenia/46.413071,15.8786114/46.2195814,15.8422468/Split,+Chorwacja/@46.3622369,15.8694789,15.5z/data=!4m41!4m40!1m5!1m1!1s0x47198a8ddd272a65:0x5ddd057f29a87cce!2m2!1d19.7030244!2d51.4051721!1m0!1m0!1m5!1m1!1s0x476f0b0b0443d225:0xde42ab8b1a4a7c16!2m2!1d15.7597301!2d46.7063741!1m5!1m1!1s0x476f0c9bc8481959:0x706a3d11dd8dd206!2m2!1d15.7850376!2d46.705915!1m5!1m1!1s0x476f6e5802b4a43b:0x45f2d5d74afd5579!2m2!1d15.8679247!2d46.5465596!1m5!3m4!1m2!1d15.8724821!2d46.3730856!3s0x476f61aca3588d3b:0x276dfe95baa85a5c!1m0!1m5!1m1!1s0x13355dfc6bbcf517:0xa1798ff631b49f98!2m2!1d16.4401935!2d43.5081323!3e0

  • nic nie jest oddane za Ptuj jedzie sie przez budowe i moj gps nawet tych gróg nie widzal,musisz tylko południowym mostem leciec ,b o połnocny zamkniety.

 81. Ludziska czytajcie to co się pisze…
  Zjeżdżając w Ptuju południowym mostem wpadacie na drogę do granicy poza autostradą. NIE MA TAM ŻADNEGO PŁATNEGO ODCINKA !!!!!
  Całą droga w dół Ptuja to jeden wielki plac budowy.

 82. Witam, czy ktoś jechał tą trasą ?

  https://www.google.pl/maps/dir/PEIN.ENERGY+MURECK,+Grazer+Stra%C3%9Fe,+Mureck,+Austria/Trate,+S%C5%82owenia/Go%C4%8Dova,+S%C5%82owenia/Puhov+Most,+Ptuj,+S%C5%82owenia/Videm+pri+Ptuju,+S%C5%82owenia/46.2589508,15.9478765/Split,+Chorwacja/@45.0856116,13.5893035,7z/data=!3m1!4b1!4m39!4m38!1m5!1m1!1s0x476f0b0b0443d225:0xde42ab8b1a4a7c16!2m2!1d15.7597301!2d46.7063741!1m5!1m1!1s0x476f0c9bc8481959:0x706a3d11dd8dd206!2m2!1d15.7850376!2d46.705915!1m5!1m1!1s0x476f6e5802b4a43b:0x45f2d5d74afd5579!2m2!1d15.8679247!2d46.5465596!1m5!1m1!1s0x476f6133aca0f969:0x3f6b35daa16e6a09!2m2!1d15.8786439!2d46.4131286!1m5!1m1!1s0x476f606753489d89:0x987bebe9dd8ff71f!2m2!1d15.8995273!2d46.3698404!1m0!1m5!1m1!1s0x13355dfc6bbcf517:0xa1798ff631b49f98!2m2!1d16.4401935!2d43.5081323!3e0

 83. Dzisiaj rano wróciłem i pisze jak sprawa wygląda.Na powrocie wpisujecie jako pierwsza punk przelotowy na GPS “Ptuj most południowy”,bo północny jest w remoncie. Olewacie te wszystkie Trakoscany itd,bo jest to strata ok 30 min a i tak was wyprowadzi z powrotem na autostradę,która i tak jest bez opłat.Jak polecicie normalnie autostrada (ok 4 km bez opłat) wg wskazan Gps pociągnie was to Ptuj na most.Reszta trasy leci normalnie i bez stresu.

 84. Dzień dobry,
  może ktoś jednoznacznie określić co z tym “płatnym” czy “nie płatnym” odcinkiem przed Gornji Macejl.
  Jeszcze parę dni temu na stronie była trasa przez Cvetlin, obecnie już jej nie ma.
  Nie mam ochoty płacić mandatu w Euro dlatego poproszę o jednoznaczną odpowiedź.

 85. Dziękuję za informację.
  Czyli w tym roku jeszcze nie płatne. Natomiast w przyszłości trzeba będzie przez Cvetlin?
  Droga przez Cvetlin trochę kręta i trzeba jechać powoli i ostrożnie. Przy okazji można ominąć korek na autostradzie i granicy.
  Pozdrawiam Cro maniaków.

 86. Witam ponownie ,

  czyli żeby ominąć płatną autostradą wystarczy pojechać Mureck -> Trate -> Lenart -> Gocova – Ptuj most południowy – > i wjechać
  już na drogę w kierunku Zagrzebia za płatną autostradą ??

  przez Słowenię będę jechał jutro 30.07 ok godziny 19:00 – 20:00

  w Murecku powinienem być ok 18:30 – 19:00 na Stacji Pein.

  rok temu jechałem normalnie ( płacąc Myto ) teraz chce tego uniknąć. bo nie ma za co tak naprawdę płacić tych 30 euro.

  Pozdrawiam .

 87. Świetny wpis! Dzięki za praktyczny poradnik – ze sto razy tamtędy jeździliśmy ale jakoś zawsze brakowało czasu na kombinacje – w tym roku na pewno spróbujemy według Waszej recepty! Pozdrawiamy

 88. Witam. Polecam objazd granicy slowensko- chorwackiej. Ja pojechalem trasa z ilz na trate- droga krajowa bardzo maly ruch, potem na ptuj i dalej na cvetlin i ominalem korki do granicy z chorwacja. Z powrotem zdecydowalem ze pojade autostradami i lipa- na przejsciu granicznym 40 minut stania w korku. Jesli ktos wybiera sie w trase glownie sobota- niedziela- nie polecam rozwiazania z autostrada slowenska bo korki naprawde tam sa po kilka – kilkanascie km. Jesli ktos rusza z pd polski z pt-sb lub sb-nd to polecam wyjazd w godzinach wieczornych aby ominac korki w chorwacji. Jak wracalem nad ranem to korek byl do zagrzebia i od zagrzebia na karlovac dosc dlugi i to w nd o godz ok 600-630. Ruch na autostradzie w chorwacja w strone splitu jak w pl w godzinach szczytu. Do granicy ze slowenia od ptuj juz na koncowce autostrady korek… totalna porazka. Jesli ktos ma mozliwosc nie jechac w wekend a w tygodniu to polecam bo jazda w wekend konczy sie pokonaniem podrozy ze slaska w okolicach 14-17 godz.

 89. Witam ze Słonecznego Slatine na wyspie Ciovo.
  Wyjechałem wczoraj o 11 z Piotrkowa Tryb. Jechałem przez Trate Lenart Gocova Ptuj most południowy. W Ptuj byłem jakoś o 20 bez korków ruch normalny na bramkach na granicy na bieżąco . O 1:00 stanęliśmy na parkingu i przespaliśmy 3 godziny. Później zjechałem przed Szybenikiem na landowke i nad morzem piękne widoki spokojnie do Trogir.

  Nie ma żadnego oddanego odcinka i nikt nie stoi i nie pilnuje.

  Na stacji w Murecku można tankować gdy jest zamknięta bo są czytniki kart. Tak jakby ktoś chciał. Za diesla płaciłem 1,03 .

  Pozdrawiam .

 90. MOJE PYTANIE DOTYCZY WINIET.Gdzie kupić winietę na Czechy jadąc od strony Gliwic autostradą A1 w przypadku gdy na stacji Euro Oil nie ma winiet.Proszę o podanie alternatywnego miejsca zakupu winiety.Ta sama sytuacja gdyby zabrakło winiet na stacji OMV w Hobersdorfie na austriackie autostrady to gdzie zakupić winietkę po normalnej cenie.Pozdrawiam.

  • Konkretnych miejsc Ci nie podam, ale ogólna zasada jest taka: Winiety można kupić na 30 km przed granicą lub na pierwszej stacji/budce za granicą. Z mojego doświadczenia wynika, że ceny są podobne.

  • Nie wiem czy nie za późno odpowiadam. Na autostradzie Shella już nie ma, jest to teraz EuroOil. Winiety można kupić:
   – stacja UNIWAR (żółta stacja zjazd Gorzyce)
   – Chałupki (ze zjazdu Bohumin (CZ) trzeba wrócić się do PL) – stacja Orlen, całodobowy kantor naprzeciw Hotelu Zameczek)
   – Ostrava: zjazd Opava/Hlucin – stacja OMV ul. Marianskohorska, stacja MOL (na Googlach jest jeszcze jako SLOFNAFT) ul. Hlucinska
   Płatna autostrada w Czechach zaczyna się od zjazdu 354 (DK11 Opava, C. Tesin)

 91. Dziekuję za informacje z Twojego bloga. Nie płaciłem za winietę, jechałem przez Ptuj i tak jak na wideo wjechałem zaraz za autostradą na przygotowywany nowy odcinek, który jeszcze nie jest oddany do użytku. Policja stała, ale nie zatrzymała mnie… będzie chyba w październiku oddawany ten odcinek i wtedy będzie płatny. Aktualnie na dzień dzisiejszy to budowa jest, którą polecam pokonać razem z granicą w dzień powszedni w godzinach 22-7 rano

 92. A takie pytanie, na powrocie tej samym skrótem, gdzie się zaczyna płatny odcinek w Słowenii? Czy zjazd na Ptuje łapie się jeszcze jako darmowy, czy juz tam wcześniej gdzies sie zaczyna płatny odcinek, jeszcze przed tym zjadem?

 93. Witam
  proszę o pomoc
  chcę przejechać z Opatowa do Chorwacji
  Interesuje mnie trasa bez zakupu winiety
  czy Auto Mapa z wyznaczona trasą bez opłat jest godna zaufania , i mapa google
  bo tam szukałem

 94. Boże! Jakie zamieszanie. Niektórzy internauci panikują, jakby te 15 Euro było niesamowitą sumą… Fakt, że Słoweńcy skubią turystów zmotoryzowanych, ale czy ten jeden raz w roku nie można wkalkulować w koszty wakacji głupich 65-ciu złotych a z powrotem wracać przez kraj naszych “bratanków” z Węgier? Na alkohol bez zastanowienia niektórzy wydają więcej… Jadę 18-go sierpnia i trudno, płacę za autostradę bez nerwów, stresu i niedomówień, czy za ostatnie 600 metrów płacić mandat, czy nie. Pozdrawiam wszystkich zakochanych w Chorwacji! P.S. Panie Kamilu! Rozumiem Pana, że chce Pan innym wskazać jakiś wariant podróży. Na szczęście każdy ma możliwość wyboru. Napisał Pan fajne artykuły. Czytałem z przyjemnością. Pozdrawiam!

 95. Witam po urlopie. Trasa przebiegała bez problemów. Słowenia ominięta od strony Chorwacji zjazd na drogę nr 2 Ptuj Puhov Most Gocova Lenart Trate Mureck .

  Pozdrawiam serdecznie.

  Do przyszłego roku.

 96. Witam.
  Ja trochę z innej “beczki” ale też w temacie wyjazdu do Chorwacji. Otóż jechaliśmy wczoraj. Zjazd na Mureck i tankowanie na bezobsługowej stacji. I tego dotyczy pytanie. Otóż po włożeniu karty wyświetlił się górny limit tankowania150 euro. Zatankowaliśmy za 47 euro. Po sprawdzeniu konta zablokowana została kwota 150 euro. Moje pytanie: Czy coś zrobiliśmy źle podczas tankowania tzn może trzeba było zmienić kwotę (ale raczej nic takiego się nie wyświetlało) ? Ktoś też tam tankował i miał podobnie? Może podpowie jak zmienić górny limit. No i pytanie drugie: Czy rozliczone zostanie tylko to co zatankowaliśmy czy popełniliśmy wtopę i będzie trochę kasy w plecy? Czytałam że po jakimś czasie bank zweryfikuje blokadę do kwoty faktycznie wydanej. Dzięki i pozdrawiam ze słonecznej Chorwacji.

  • Blokowana jest górna granica. Po rozliczeniu transakcji z konta zostanie pobrana tylko kwota, za którą zatankowaliście. Niestety rozliczenia międzynarodowe trwają kilka dni roboczych.

 97. Ale sie szczypiecie o te 30 euro. Ja postanowilem uczciwie zaplacic i wykorzystac slowienskie drogi na maksa. Moj punkt odniesienia to Rijeka w Chorwacji, przez ktora jechalem. Zamiast uderzac na Zagrzeb, pojechalem autostrada przez Maribor, Lublana do Postojne. Tam drogami lokalnymi do przejcia granicznego w Rupa, ok. 40 km ( w strone Chorwacji jechalem przez wioseczki gminna droga nr 404. Bardzo malownicza i kreta. Srednia predkosc ok 50 km. Z powrotem jechalem powiatowką nr 6. Srednia predkosc 70 km). Za przeciem granicznym Rupa do Rijeki placi sie 9 kun za autostrade, z powrotem tez 9 kun, razem 18. Z Rupa do Rijeki juz pomyka sie 130 km/h. Teraz policzcie ile bedzie was kosztowac jazda do Rijeki przez Zagrzeb. Pewnie w kunach wyjdzie te tak wysępione, i w pocie czola zaoszczedzone 30 euro, a okupione wielkim stresem czy was policja slowenska capnie czy nie za Ptuj. Malo tego jechalismy w dwa auta. Ja jak wyzej, drugie przez Zagrzeb i bylem pol godziny szybciej. W Rupa na granicy jadac do Rijeki stalem 2 minuty, wracajac 8 minut. I tylko dlatego ze wjechalem w bramke dla aut z poza UE.

  • Jeżeli jedziesz do Rijeki, to OK – Twoja propozycja trasy jest do przyjęcia. Ale niestety 90% ludzików pomyka bardziej na południe. Jeżeli miałbym jechać do Zadaru przez Rijekę, to tak samo jakbym z Warszawy do Katowic przez Wrocław się przebijał. Po drugie – piszesz, że ok. 40 km jechałeś po malowniczych i krętych drogach gminnych. Ja tyle jechałem z Muerck do Ptuj i 30 euro zostało w kieszeni 😉 poza tym żadnego stresu nie miałem, bo w Ptuj znaki wyraźnie pokazują, że droga do Zagrzebia jest bez winiety.

 98. Korzystałem z powyższych informacji przy planowaniu trasy wiec podzielę się również swoimi doświadczeniami.
  Jechaliśmy z Krakowa do Rogoźnicy z dwójką dzieci (starsza 2 lata, młodsza 5 miesięcy) dlatego chcieliśmy aby trasa przebiegła najbardziej bezproblemowo i szybko jak to możliwe – jechaliśmy nocą. Wyjazd o 21 z Krakowa (plan był na 20, ale jak ty zwykle bywa z dziećmi poślizg się wkradł) – A4 do Gliwic, potem A1 do Czech, na pierwszej stacji kupiliśmy winietkę – i tutaj pierwsze schody, bo trzeba mieć albo korony albo euro albo PLN wyliczone jeśli się płaci gotówką, chciałem zapłacić kartą – okazało się, że mimo iż mam środki na koncie to nie mogę zapłacić bo terminal mówi, że nie mam… (chodziło o blokadę na transkacje zagraniczne :)) Winietka na CZ kupiona wiec w drogę, do Brna spoko – w Brnie się zamotałem bo nawigacja zgłupiała (zapomniałem udzielić zgody Google Maps na transmisję danych w Roamingu) i pojechałem na Bratysławę, okazało się, że słusznie bo tak miało być. Dojechaliśmy do miejscowości Brzecław i tam nas zrzuciło z Austorady czy Drogi Szybkiego ruchu na taką normalną drogą wojewódzką w kierunku Austrii, przez krainę wiatraków itd… dojechaliśmy po jakichś 30km do stacji benzynowej (chyba BP) gdze stało ze 100 samochodów na PL rejestracjach, kupiliśmy winietkę na AT i rura w drogę na Wiedeń, potem Graz i w kierunku Słowenii. Zjazd z austrady pare km przed granicą i ucieczka przed winietką… nie byłem sam 🙂 jechałem przez całą Słowenię objazdem w sznurze aut z Polski 🙂 (była to godzina około 4 rano) wszystko zgodnie z opisami powyżej, (rondo z fontanną itd:)) wyjechaliśmy w Ptuju i wbiliśmy się w cholerny korek w kierunku granicy. Staliśmy w nim 2 godziny (odcinek 6km???)! Dopiero o 6 rano przekroczyliśmy granicę Słowenia-Chorwacja. I teraz, co ważne – nie ma absolutnie możliwości, żeby ostatnie 500m czy nawet 10m było płatne, wszystko od Ptuja do granicy jest rozkopane, rozgrzebane i bezpłatne. Nikt nie sprawdzał winiet ani w jedną ani w drugą stronę.
  Potem autostrada w Cro to już się jechało, ruch bardzooo duży ale płynnie szło. Taka trochę specyfika obwodnicy Krakowa, że prawy pas jedzie szybciej niż lewy, dlatego pierwsze 200km przejechałem prawym pasem, a potem za rozjazdem na Rijka/Dubrownik zorbiło się już całkiem luźno i jechało się dobrze.
  Cała trasa 1200km wliczając korki postoje itd zajeła nam 13godzin.
  Jechaliśmy 25 sierpnia
  2.0TSi 250KM kombi + 2 osoby dorosłe i 2 dzieci + full bagażnik + box 450l również full – średnie spalanie 8,2l/100 więc jestem zadowolony 🙂

 99. Witam.Jadąc do Chorwacji 9 września objeżdżałem Słowenię jak zawsze z pominięciem autostrady.Niestety powrót 16 września i brak takiej możliwości+pół godzinna kolejka po winiety na Słowenię.Pozdrawiam

 100. Powrót z Chorwacji 20.09.2017 znak autostrady jest już przeniesiony. Z obawy o problemy nie dojechałem już do zjazdu oznaczeonego w google jako Razcep Drażencin, tylko odbiłem wcześniej na dwa ronda za miejscowością Trzec (na google w tej chwili widać tylko zarys zjazdu jednak jest już ukończony)… niestety przez remont drogi dojazdowej do Ptuj (jechałem przez Pobrezje) i wiadomy remont starego mostu 15-20 minut prześlimaczyłem w korku.

  Niestety zostaje albo jeszcze większa alternatywa (drogi niższej kategorii) albo autostrada.

 101. Witam,
  1 sierpnia wróciłem z Chorwacji a w zeszłym tygodniu przyszedł mi list z Austrii.50 € za przekroczenie prędkości w Murfeld(przy samej granicy ze Słowenią).Żadnego zdjęcia tylko list z tłumaczeniem jakie wykroczenie popełniłem(65 km/h na 50).Jak radzicie płacić czy olać temat do już zgłupiałem – co portal/forum to sto różnych opinii?

 102. Wrzesień 2017, autostrada A4 została wydłużona o jakiś 1km za wjazd z drogi nr 2.
  Jadąc do Chorwacji od razu za rondem na 2 (Google go jeszcze nie ma tak jak większości nowej infrastruktury w okolicy) przed wjazdem na A4 jest znak początku autostrady.
  Zjazd na 2 obecnie jest oznakowany jako szósty zjazd z A4.
  Tak wygląda to przy wracaniu z Chorwacji:
  https://youtu.be/Tz5-NwrVkuU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ