Jak ominąć autostradę w Słowenii w kierunku Chorwacji od 2018 roku

Autostrady w Słowenii, a raczej winiety na te autostrady są jednymi z najdroższych w Europie. Zazwyczaj do Chorwacji jedziemy na dłużej niż 7 dni, dlatego tygodniowa winieta nas nie urządza, jesteśmy zatem zmuszeni do zakupu miesięcznej za kwotę 30 euro (dane z 2018 roku). Tyle musimy zapłacić za miesiąc jeżdżenia po słoweńskich autostradach. W przypadku potraktowania Słowenii jako tranzytu oznacza to przejazd jedną z najdroższych i bardzo często mocno zakorkowaną autostradą, za dość spore pieniądze. Ale spokojnie, jest sposób aby łatwo i przyjemnie ominąć autostradę w Słowenii i 30 euro poświęcić na coś przyjemniejszego. 🙂

Omijanie autostrady w Słowenii od 2018 roku

Każdy GPS ustawiony na przejazd przez Słowenię poprowadzi nas przez autostradę, czyli tędy:

Mając na względzie oszczędność i więcej pieniędzy na przyjemności nie chcemy wykupywać drogiej winiety, więc omijamy autostradę w Słowenii drogami na których winiety nie są wymagane.

Poboczne drogi, którymi będziemy omijać płatną autostradę w Słowenii są w dobrym stanie i jedzie się nimi naprawdę sprawnie. Ważne jest także to, że nie ma tam korków.

Najnowsze informacje z DARS, czyli operatora słoweńskich autostrad

Aby ułatwić Wam życie, a przede wszystkim drogę do Chorwacji, skontaktowałem się z DARS’em i poprosiłem o potwierdzenie, na które odcinki drogi E59 w kierunku Chorwacji, w 2018 roku jest potrzebna winieta. Odpowiedź DARS’u:

„You also need a vignette for new part of motorway Draženci – Podlehnik. In the autumn (2018 roku dop. red.) when the second part from Podlehnik to Gruškovje will be put on traffic, the vignette will be also obligatory for this part of motorway.”

Poniższy obrazek przedstawia sytuację (odcinek od Drazenci do granicy z Austrią już od lat jest płatny):

winiety Słowenia

Nowa, bezpłatna droga przez Słowenię (od 2018 roku)


co warto zobaczyc w Chorwacji przewodnik

Kamil Kowalewicz
2018-04-03T21:07:23+00:00 23 lipca 2015|

O autorze:

Kamil Kowalewicz
Od poniedziałku do piątku zajmuję się grafiką na potrzeby reklamy, w międzyczasie obserwując promocje lotnicze. Bardzo, bardzo lubię pokera, w każdym jego aspekcie :) Tetraplegik, wózek aktywny.

266 komentarzy

 1. TopTur 28 lipca 2015 w 13:33 - Odpowiedz

  Przydatna informacja, bo właśnie we wrześniu wybieram się tą trasą do Czarnogóry 🙂

  • michał 16 lipca 2016 w 12:41 - Odpowiedz

   świetny artykuł, właśnie w tym roku wybieramy się z rodzinką do Chorwacji, dzięki:)

   • Kamil Kowalewicz
    Kamil Kowalewicz 21 lipca 2016 w 01:25 - Odpowiedz

    Dzięki! Polecam inne nasze teksty o Chorwacji. Udanej podróży!

    • Mariusz 15 sierpnia 2016 w 22:37 - Odpowiedz

     Pytanie dotyczy ominięcia autostrady w Słoweni, wyjeżdżając z miasta Ptuj kierując się zjazdem na drogę E59 bezpośrednio HK słyszałem że ogólnie ten zjazd ( węzeł drogowy w obie strony) należy do autostrady no i czasami można spotkać zielonych ludzi i kasują

     • Kamil Kowalewicz
      Kamil Kowalewicz 17 sierpnia 2016 w 10:23

      Sprawdzę to jak wrócę do domu.

  • Jurgen 27 sierpnia 2017 w 11:12 - Odpowiedz

   (Sierpień 2017)

   Ale sie szczypiecie o te 30 euro. Ja postanowilem uczciwie zaplacic i wykorzystac slowienskie drogi na maksa. Moj punkt odniesienia to Rijeka w Chorwacji, przez ktora jechalem.

   Zamiast uderzac na Zagrzeb, pojechalem autostrada przez Maribor, Lublana do Postojne. Tam drogami lokalnymi do przejcia granicznego w Rupa, ok. 40 km ( w strone Chorwacji jechalem przez wioseczki gminna droga nr 404. Bardzo malownicza i kreta. Srednia predkosc ok 50 km. Z powrotem jechalem powiatowką nr 6. Srednia predkosc 70 km).

   Za przeciem granicznym Rupa do Rijeki placi sie 9 kun za autostrade, z powrotem tez 9 kun, razem 18. Z Rupa do Rijeki juz pomyka sie 130 km/h. Teraz policzcie ile bedzie was kosztowac jazda do Rijeki przez Zagrzeb. Pewnie w kunach wyjdzie te tak wysępione, i w pocie czola zaoszczedzone 30 euro, a okupione wielkim stresem czy was policja slowenska capnie czy nie za Ptuj.

   Malo tego jechalismy w dwa auta. Ja jak wyzej, drugie przez Zagrzeb i bylem pol godziny szybciej. W Rupa na granicy jadac do Rijeki stalem 2 minuty, wracajac 8 minut. I tylko dlatego ze wjechalem w bramke dla aut z poza UE.

 2. Radek 10 sierpnia 2015 w 09:22 - Odpowiedz

  Dobrą opcją z Krakowa jest trasa przez Słowację gdzie omijamy tylko 15 km odcinek autostrady, więc winieta nie potrzebna, Węgry z Winietą ale jedzie się szybko i bez korków. Prosta i tania trasa 🙂 Wyjechaliśmy wieczorem, a koło 11 kąpaliśmy już się w morzy na KRK!

  • alabama 26 sierpnia 2016 w 01:20 - Odpowiedz

   I jak wiadomo coś jak z tym węzłem czy kasują? 🙂

 3. Grzegorz 13 sierpnia 2015 w 00:16 - Odpowiedz

  Dzięki za info jutro start do Chorwacji po raz 1 😉 więc szukam źródeł w tym temacie 🙂

 4. Przemek 14 sierpnia 2015 w 16:29 - Odpowiedz

  Do Dubrownika wystarczy dowód, byłem dwa razy, nie pytali o paszport.
  Zieloną kartę warto mieć nie tylko dla wyprawy do Dubrownika.

  • Małgorzata Kowalewicz
   Małgorzata Kowalewicz 14 sierpnia 2015 w 16:45 - Odpowiedz

   Nas natomiast pytali o paszporty. Może to kaprys służby celnej… 🙂

 5. Mateusz 26 sierpnia 2015 w 19:26 - Odpowiedz

  Bardziej martwi mnie fakt, zebez zielonej nie przepuszcza mnie przez ten cypelek W BIH dalej. Karte mam wazna dopiero od 01.09, a wyjezdzam 28.08.

 6. Paweł 1 października 2015 w 17:02 - Odpowiedz

  Jechałem w tym roku przez Czechy. Od strony austriackiej do Brna – porażka. Remont, remont, remont… Dobrze, że później można przycisnąć.

 7. karola 13 października 2015 w 12:46 - Odpowiedz

  Droga przez austrię jest zdecydowanie lepsza – popieram 🙂
  Ale 1 sprostowanie – nie potrzebujemy paszportów ani do Bośni, ani do Serbii, Macedonii, Albanii ani Czarnogóry -mimo, iż nie są w UE. Śmiało można wjechać na dowód 🙂
  pozdrawiam!

  • wyrafinowany 3 maja 2016 w 19:12 - Odpowiedz

   To, że Pani się udało nie oznacza, że jest to normą, regułą.

   PROSZĘ NIE WPROWADZAĆ LUDZI W BŁĄD!!!

   BEZWZGLĘDNIE proszę brać paszporty, które są konieczne do okazania w tranzytowych krajach nienależących do UE.

   • Jacek 8 sierpnia 2016 w 14:08 - Odpowiedz

    A ja proponuję wejść na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i doczytać. Wyraźnie pisze, że wystarczy dowód osobisty https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy/

    • Kamil Kowalewicz
     Kamil Kowalewicz 8 sierpnia 2016 w 14:13 - Odpowiedz

     Racja, jednak nas Bośniak poprosił o paszporty. Osobiście nie miałem ochoty spierać się z nim, że wystarczy mi tylko dowód. Stąd mój apel aby mieć przy sobie paszport, waży mało a daje spokój w razie czego 🙂

   • wata 20 czerwca 2017 w 11:29 - Odpowiedz

    pisze pani bzdury ,w europie paszport tylko do Rosji.Ukrainyi do Białorusi pozdrawiam

   • amatus 20 czerwca 2017 w 13:59 - Odpowiedz

    Panie “wyrafinowany” to pan wprowadza ludzi w błąd, na mocy porozumienie naszego kraju z BiH do tego kraju możemy wjeżdżać “na dowód osobisty”a w kwestii poruszania się pojazdem obowiązkowa jest zielona karta.Panie Kamilu bardzo przydatne informacje przekazane w sposób przejrzysty!

 8. Kasia 12 marca 2016 w 15:56 - Odpowiedz

  Nie zgadzam się! Jadąc do BiH wg prawa należy mieć paszport, jeśli ktoś przejechal bez to tylko “dobroć” ze strony straży granicznej jednak radze uważać, pamiętajcie że służby mundurowe zawsze mogą zatrzymać, a wtedy już nie będzie tak kolorowo. Ja osobiście nie polecam takich praktyk jednak chyba każdy ma swój rozum 😉 Co do trasy to również preferuję Czechy, Austria i Słowenia i ominięcie tej cholernej autostrady w Słowenii 😉

  • Wizmur 12 marca 2016 w 18:07 - Odpowiedz

   Do BiH nie potrzeba paszportu. Można to sprawdzić zanim zaczniesz kategorycznym tonem wprowadzać ludzi w błąd. Pozdrawiam
   http://ambasadabih.pl/pl/sekcja-konsularna/najczesciej-zadawane-pytania-nzp/

   • wyrafinowany 3 maja 2016 w 19:21 - Odpowiedz

    Równie dobrze, można napisać, że nic nam nie jest potrzebne. Mi akurat osobiście do BiH zdarzyło się 2-krotnie wjechać bez jakiejkolwiek kontroli. Miły pogranicznik zobaczył polską tablicę rejestracyjną i z uśmiechem na twarzy pokiwał ręką, aby jechać dalej. Natomiast przy wyjeździe z BiH zdarzyło się raz trafić na upierdliwego pogranicznika, który na widok dzieci w aucie zażądał paszportów, dodatkowo skierował nas na bok i wypytał o alkohol, papierosy i powszechną kontrabandę. Nie omieszkał sprawdzić nr VIN pojazdu skrupulatnie zaglądając pod maskę pojazdu (germański “dupowóz”) czy pojazd nie jest w bazie skradzionych. Tak więc drodzy Państwo .. nie ma reguły.

   • Yarko 18 lipca 2016 w 22:42 - Odpowiedz

    Paszporty POWINNY być, jeżeli tak się upieracie że nie, proszę bardzo. Jesteśmy dorośli ale paszport waży niewiele, jeżeli pogranicznicy się uprą wtedy koniec zabawy jak ktoś tutaj napisał.
    W zeszłym roku byliśmy świadkami, jak z autobusu przed nami wywalili parę młodych ludzi bo nie mieli paszportów. Niestety musieli zostać na granicy BiH.

  • Tommy 11 sierpnia 2016 w 21:47 - Odpowiedz

   Bośnia ma umowę z Chorwacją że przepuszcza obywateli Unii bez problemu na dowód, a jeśli chodzi o trasę to od 5 lat nie kupuję winiet na Słowenię, szkoda kasy, szczególnie jak jedzie ktoś busem typu Traffic czy Vivaro to winieta miesięczna 300 zł prawie

 9. Jaro 26 marca 2016 w 22:06 - Odpowiedz

  bylem w Albanii w Dubrovniku 2 razy i za kazdym razem na dowod osobisty

 10. Aleksander 8 maja 2016 w 23:06 - Odpowiedz

  Dokładnie,tak jak piszą poprzednicy,jechałem z córką (6 lat) do Czarnogóry przez Czechy,Słowację, Węgry,Bośnię i Chorwację wyłącznie na dowód osobisty dla nas dorosłych i darmowy tymczasowy dow. Osobisty dla córki. W tym roku ze względu na sytuację polityczną z uchodźcami dla własnego bezpieczeństwa oraz zmniejszenia ryzyka wynikniècia problemu wyrabiamy wszyscy paszporty.

 11. jarek 3 lipca 2016 w 18:35 - Odpowiedz

  wyrafinowany
  3 maja 2016 @ 19:21
  bredzisz glupoty poczytaj na stronach msz jak czegos nie wiesz to nie gadaj ze klamie..sam klamiesz tutaj

 12. showtek2 8 lipca 2016 w 18:52 - Odpowiedz

  http://i64.tinypic.com/259ddaa.jpg

  czy tą trasa omijam calkowicie autostrade ?

 13. showtek2 8 lipca 2016 w 20:35 - Odpowiedz

  I dodać muszę, że jadąc do Dubrownika NIE TRZEBA MIEĆ PASZPORTU, wystarczy tylko dowód osobisty i obowiązkowo zielona karta, choć jak dwa lata temu byłem i mi auto trzepali to nikt o zieloną kartę nie pytał. Z relacji innych wiem, że jeśli już wjeżdżamy do Bośni głębiej, to już pytania o paszport się pojawiają.

 14. Ola 20 lipca 2016 w 22:29 - Odpowiedz

  Czesc, w tym roku wybieramy sie do Chorwacji. Mam pytanie. Dlaczego przy Ptuj nie jedziemy droga 229 prosto tylko odbijamy w prawo ? 🙂

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 21 lipca 2016 w 11:46 - Odpowiedz

   Cześć. Ponieważ jadąc prosto wpadniemy w drogę 710, która prowadzi do autostrady. Można niby odbić przed rzeką, ale będzie dalej niż w opisie.
   Udanego wypoczynku!

   • Ola 22 lipca 2016 w 10:46 - Odpowiedz

    Dzięki bardzo 🙂

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 24 lipca 2016 w 06:57 - Odpowiedz

   Tak 🙂

 15. Robert 25 lipca 2016 w 03:03 - Odpowiedz

  Dzięki.

 16. Raf 4 sierpnia 2016 w 18:26 - Odpowiedz

  Wróciłem kilka dni temu. Dzięki za opis, bardzo pomógł. Przy wyjeździe z Ptuj coś pogmatwałem, ale generalnie fajna i łatwa trasa. Pozdrawiam.

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 4 sierpnia 2016 w 18:28 - Odpowiedz

   Bardzo się cieszę, że się podróż udała! Pozdrawiam 🙂

 17. Krzysiek 5 sierpnia 2016 w 21:32 - Odpowiedz

  Panie Kamilu jest Pan pewien, że ta trasa za Ptujem nie jest płatna? Bo według mapy jaką Pan wstawił jest to oznaczone jako autostrada E59. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

 18. Marcin Tomal 7 sierpnia 2016 w 23:50 - Odpowiedz

  Jadąc do Dubrovnika nadmorską drogą nr.8 na granicy nie trzeba mieć paszportu. Jechaliśmy na 4 samochody po 3-4 osoby w każym i nikt nie musiał pokazywać paszportu, zielona karta musi być ale szkoda płacić dodatkowo za paszport.

 19. Kamil 9 sierpnia 2016 w 17:23 - Odpowiedz

  Jak na tą chwilę wygląda sytuacja w Ptuj, są jakieś roboty drogowe uniemożliwiające ominiecie płatnej autostrady w Słowenii? chodzi mi o trasę mureck-lenart-ptuj. gdzieś wyczytałem że w tym roku prowadzone są remonty na tym odcinku, po poprzekreslane zjazdy w Ptuj, kierujące nas na Zagrzeb. wybieram się w niedzielę w nocy i nie wiem czy kupować winietkę czy pojechać objazdem

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 9 sierpnia 2016 w 20:07 - Odpowiedz

   @Raf pisał, że jechał w tym roku i było ok.

 20. Andrzej 10 sierpnia 2016 w 08:47 - Odpowiedz

  Jechałem 8.08. Wyjazd z Ptuj na Zagrzeb przekreślony na tablicy info. Drogowskazy prowadzą na przejście Zavrc . Do Zagrzebia dojechałem autostradą A4. Nie sprawdzałem co by się stało gdybym pojechał starą trasą i olał tą przekreśloną tablicę. Czy ktoś próbował? Pytam , bo nie wiem jeszcze którędy wracać.

 21. Kamil 11 sierpnia 2016 w 11:02 - Odpowiedz

  z tego co wyczytałem gdzies to wystarczy zignorować przekreślony zjazd na Zagrzeb. podłączam się do pytania czy ktoś to sprawdził w 100 procentach? jak jechałes na na przejście Zavrc to winiety nie kupowales?

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 11 sierpnia 2016 w 11:37 - Odpowiedz

   Jeśli z Ptuj pojedziesz na Zavrc to droga będzie bezpłatna.

 22. Andrzej 11 sierpnia 2016 w 14:24 - Odpowiedz

  Dokładnie droga jest za free. Ale dalej nie wiem co z tym remontem. Nie wydaje mi się , żeby zamknęli przejście graniczne w Macelj. Myślę zaryzykować i po stronie Słoweńskiej skręcić w pierwszą w prawo tj. drogę 690 i “polami” dojechać do Ptuj. Już tak kiedyś jechałem, ale było to z 5 lat temu. Jakoś damy radę. Wszystkie drogi prowadzą do domu…Pozdro.

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 11 sierpnia 2016 w 15:40 - Odpowiedz

   Powodzenia! 🙂

 23. Tomek 11 sierpnia 2016 w 23:24 - Odpowiedz

  A czy może być takie ominięcie autostrady w Słowenii gdy na google maps wpiszemy od Spielfeld, Austria do Krapina, Chorwacja, oczywiście z opcją unikania opłat i autostrad ?

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 12 sierpnia 2016 w 08:56 - Odpowiedz

   Teoretycznie tak, ale nie wiem jaka jest droga na tej trasie.

 24. Pawel 14 sierpnia 2016 w 21:27 - Odpowiedz

  Witajcie,

  UWAGA: w dniu 13 sierpnia 2016, jadąc trasą przez Ptuj, na jednym rondzie w kierunku Zagreb, policjanci Słoweńscy kierowali wszystkich z obcymi rejestracjami na przejście w kierunku Varazdin. To trochę mija się z celem bo objazd jest dość spory i zaoszczędzone pieniądze z winiety tracimy na paliwie, ale przede wszystkim na czasie 🙁

  • Joanna 17 sierpnia 2016 w 00:29 - Odpowiedz

   Dzień dobry, czy po 13.08 ktoś jechał tą trasą ? Czy ruch na Zagreb jest utrudniony ?

  • Greg 17 sierpnia 2016 w 10:19 - Odpowiedz

   Hej, a z jakiego powodu kierowali gdzie indziej ? Tak naprawdę to masz prawo jechać w kierunku jakim chcesz.

 25. zloty 19 sierpnia 2016 w 00:24 - Odpowiedz

  Witam. Czy ktoś może jechał tą trasą po 13 sierpnia???? Nie ukrywam zależy mi na szybkiej informacji ponieważ wyjeżdżamy 19 sierpnia wieczorem.

 26. Rafi 20 sierpnia 2016 w 21:01 - Odpowiedz

  Witam. Policjanci dalej kierują ruchem . Nie dość że nadkłada się ogromne koło przez Zagrzeb to jeszcze sprawdzają
  na przejściach paszporty lub dowody. + korki i dodatkowa płatność za autostrade z Zagrzebia. 3h w plecy.
  20.08 2016

  • Marta 21 sierpnia 2016 w 22:23 - Odpowiedz

   A jak z powrotem z Chorwacji tą trasą da się?

   • Kamil Kowalewicz
    Kamil Kowalewicz 21 sierpnia 2016 w 22:26 - Odpowiedz

    Przed utrudnieniami na 100% się dało.

 27. Bartek 22 sierpnia 2016 w 22:13 - Odpowiedz

  witam:)
  i jak tam sytuacja w Ptuj? Wie ktoś może…? Czy nadal kierują na objazd?
  Będę wdzięczny za info.

 28. Tomek 23 sierpnia 2016 w 12:57 - Odpowiedz

  Wracałem do Polski z 21 na 22 w nocy około godz. 22 przez Ptuj – PUSTO, bez samochodów, policji. Jedyny problem to stanie na granicy ok 1,5 godziny. Obawiam się, że w dzień jest inna sytuacja, ponieważ na granicy są takie korki, że policja chcąc je zmniejszyć kieruje na objazd.

 29. Bartek 23 sierpnia 2016 w 18:07 - Odpowiedz

  dzięki za info:)

 30. Wilku 28 sierpnia 2016 w 22:38 - Odpowiedz

  Witam,wracał ktoś na dniach z Chorwacji przez Ptuj?? Jak wyglada sytuacja? Jutro mam zamiar wracać i chce ominąć płatna autostradę… No i nie wiem czy warto,

 31. ola 30 sierpnia 2016 w 22:58 - Odpowiedz

  Witam
  Wyjezdzam w piatek na noc. Czy da sie przejechac przez ptuj juz???

 32. Rafcok 31 sierpnia 2016 w 14:10 - Odpowiedz

  nie wiem czy ryzykować ? Ma ktoś aktualne informacje ?

 33. Adrian 1 września 2016 w 12:11 - Odpowiedz

  witam jechałem tym objazdem tydzień temu do Chorwacji {po prostu zlekceważyć przekreślony znak na Zagrzeb w na rondzie w Ptuj } jak i nim wczoraj wracałem tj 31.08 wszystko bezproblemowo znikomy ruch na tej drodze choć było samo południe. Na trasie do HR jechałem nocą pusto na całej trasie {Kraków-Crikvenica ok. 10 godz. z jednym postojem ok 30 min}. Wracając do Polski w dzień na całej trasie ruch umiarkowany bez jakichkolwiek spowolnień oprócz granicy ze Słowenią ok 20 min stania i Wiednia ale w nim byłem ok. godz. 17 w samym szczycie,korek 1,5 godz. stracone. Powrót ok 13 godz. na tej samej trasie.

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 1 września 2016 w 12:14 - Odpowiedz

   Dzięki za update 🙂

 34. Jacek 13 września 2016 w 10:44 - Odpowiedz

  Przejazd 28.08 i 5 .09.16 Dziękuję za ten “przewodnik” ,wszystko się zgadzało – przejechaliśmy bez większych problemow ,polecam wszystkim którzy chcą zaoszczecic pieniążków.
  Jacek G.

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 13 września 2016 w 10:50 - Odpowiedz

   Super! Cieszę się, że przewodnik się przydał.

 35. Wojtas 17 marca 2017 w 11:40 - Odpowiedz

  Jechałem z lubelszczyzny (wypadałoby przez Rzeszów Słowację i Węgry) ale pojechałem przez Czechy i Austrię . W Ptuj zastałem korek do granicy z Chorwacją. Wycofałem się i pojechałem przez Varażdin. Troszkę dalej ale tez bez opłat i bez stania. Ponoć korki tam tworzą się w soboty na tzw zmiany turnusów. Bez problemu na przejściu byliśmy sami a pogranicznicy Słoweńscy obudzeni wpadli w zakłopotanie co robią tu Polacy. Nie ważne . Osobiście uważam że droga przez Austrię i Czechy jest lepsza – tylko ta Słowenia , którą można ominąć jak wyżej Murec, Lenart Ptuj. Szkoda 15 eurasów bo właściwie max 45 ‘ dłużej podziwiając krajobraz rodem z Polski , krówki kapliczki małe pólka stodoły i tylko z tą różnicą że ceglasto-czerwona dachówka. Chyba że znów na Varażdin. Wtedy te 15 euro wyda się na benzynę. Ale stojąc w korku też spalisz swoje zwłaszcza że z Ptuj jest jeszcze parę kilosów do granicy. chyba jakieś 20 . Nie śmiejcie się i nie powątpiewajcie, naprawdę korek zaczynał się od Ptuj !!!! Być może jakiś wypadek albo co , ale było zatkane.

 36. Slamon 10 kwietnia 2017 w 15:14 - Odpowiedz

  Jak wygląda obecnie sytuacja w 2017r., zmieniło się się coś z objazdem bez opłat przez Ptuj ?

 37. Daniel 14 kwietnia 2017 w 15:40 - Odpowiedz

  Witam czy ma ktoś aktualna sytuację ze zjazdem na Zagrzeb w Ptuj?

 38. Brutus 25 kwietnia 2017 w 12:01 - Odpowiedz

  Jedna uwaga
  Słoweńcy budują autostradę od Ptuj do granicy chorwackiej, nie wiem jaki jest termin jej oddania, ale wygląda na to że dość szybko budowa idzie – po jej uruchomieniu powiększy się zakres “winietowy” i na pewno trzeba będzie zmodyfikować bezpłatną (bezwinietową) trasę

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 25 kwietnia 2017 w 12:06 - Odpowiedz

   Dzięki za info

 39. Podróżnik 25 kwietnia 2017 w 15:14 - Odpowiedz

  W 2016r. wracając z chorwacji mignął mi znak z informacją koniec robót wrzesień 2017 ?
  Czy ktoś może potwierdzić ?

 40. ecthable 5 maja 2017 w 10:26 - Odpowiedz

  Zgodnie ze stronami:
  https://en.wikipedia.org/wiki/A4_motorway_(Slovenia) oraz https://seenews.com/news/bosnias-euro-asfalt-launches-works-on-drazenci-gruskovje-motorway-in-slovenia-497266
  autostrada A4 do granicy będzie ukończona w przyszłym roku (uff:))
  Wybieram się do Chorwacji (Zadar) pod koniec maja z rodziną i mam nadzieję, że przedstawiony przez Was poradnik nie zawiedzie:)

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 5 maja 2017 w 10:30 - Odpowiedz

   Da radę 🙂 Udanego urlopu!

 41. Tunadwisłą 12 maja 2017 w 23:58 - Odpowiedz

  Dnia 29.04.2017r. jechałem przez Ptuj (zjazd w Austrii z autostrady na Mureck ,granica w Trate),ale dla ostrożności pojechałem do Tržec(nawigację wcześniej ustawiłem na Tržec – bez autostrad i opłat).W Tržec zjedliśmy obiadek w Gostišče – Prenočišče “Majolka”,potem już na czuja cofnąłem się w kierunku Ptuj jakieś 200 metrów i wjechałem na rondo , na którym był drogowskaz na Zagrzeb, który prowadził na wiadukt nad budujacą się autostradą ,następnie
  zjechałem przez wiadukt zjazdem na Zagrzeb autostradą (w budowie) prosto do granicy(fakt do końca budowy mają jeszcze trochę ,w tym roku raczej nie jest możliwe jej ukończenie). Taka jedna uwaga; po przekroczeniu granicy w Trate ,droga przez jakieś kilka kilometrów była nieciekawa i zniechęcająca,ale potem było już lepiej.

 42. Weronika 15 maja 2017 w 11:59 - Odpowiedz

  Ale od Ptuj można swobodnie dojechać do granicy z Chorwacją mimo tych robót drogowych, czy trzeba jechać na Varażdin?

 43. Tunadwisłą 18 maja 2017 w 08:30 - Odpowiedz

  Swobodnie można dojechać tą w budowie autostradą ,chociaż od Ptuj cały czas są ograniczenia prędkości ze względu względu na tą budowę . Cała ta trasą jedzie się jedną nitką,albo lewą stroną albo prawą jezdnią w ruchu dwukierunkowym.Na granicy nie było problemu , w miarę szybko odprawiano samochody osobowe. W drodze powrotnej jechaliśmy przez Węgry i tam na granicy straciliśmy prawie godzinę ,wszystkich dokładnie sprawdzali ,nawet bagażniki trzeba było otwierać.

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 18 maja 2017 w 08:53 - Odpowiedz

   Dzięki za newsa!

 44. Daniel 20 maja 2017 w 22:05 - Odpowiedz

  Wyjeżdżam za tydzień 27/05. Zamierzam ominąć autostradę w Słowenii. Proszę o poradę czy jechać dla bezpieczeństwa przez Tržec (tak jak jechał Tunadwisłą) , czy mogę zjechać za autostradą zaraz w Ptuj (standardowa drogą)? Będę wdzięczny za poradę.

 45. Robert 21 maja 2017 w 10:04 - Odpowiedz

  Hej. Jestem trochę zmieszany odnośnie drogi od Ptuj do granicy z Chorwacją.

  Kolega tunadwisłą pisze że cofnął się z Trzec do Ptuj. Rozumiem że jadąc od razu na Ptuj wpadniemy na to rondo kierujące na nową autostradę {1 pas nieplatną)?

  Jak ma się ta trasa do wytycznej przez autora tego świetnego poradnika?

 46. Maciek 21 maja 2017 w 22:03 - Odpowiedz

  Cześć, jechałem przedwczoraj przez Ptuj – Lenart – Murec i dalej drogą nr 69 do autostrady, trasa jest szybka , wygodna i 30eur w Kieszeni (Transitem). Co do skończenia słoweńskiej autostrady to na pewno nie w tym roku!

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 21 maja 2017 w 22:07 - Odpowiedz

   Dzięki za info!

 47. A 26 maja 2017 w 11:15 - Odpowiedz

  Dziś dostałem pamiątkę z wyjazdu na majowy weekend wartą 30 euro za przekroczenie prędkości z 50 na 58 km/h. Na objeździe stoi pewnie jakiś fotoradar. Tak więc od dzisiaj odechciało mi się objazdów 😉
  p.s. jadąc do Polski nawigacja poprowadziła nas na zamknięty most. Dzięki pomocy uprzejmego Słoweńca wjechaliśmy do centrum Ptuj.

 48. Maciej_E 4 czerwca 2017 w 19:11 - Odpowiedz

  Witam,
  do Chorwacji wyjeżdżam 30 lipca , również chce ominąć tą drogą autostradę.

  Zjazd 226 na Mureck , Trate , Lenart , Gocova , Ptuj i Pobrezje 12 i dalej na Zagrzeb -> Split .

  Jak tam ceny ON w Austrii ?? i w jakich godzinach jest otwarta stacja w Mureck ?? ktoś tankował na tej stracji ? a może jest gdzieś w okolicy jakis Shell ?

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 4 czerwca 2017 w 20:24 - Odpowiedz

   Ceny paliw są w tekście powyżej. Jak interesują Cię dokładne na tę chwilę to znajdziesz je na stronie PZM.

   • Mariusz Mador 1 lipca 2017 w 01:20 - Odpowiedz

    Trochę się te ceny zmieniły w PL Dzią tankowałem diesla w krakowie po 4.09 więc wyjeżdżamy z PL raczej z pełnym bakiem 🙂

  • Arecki 5 czerwca 2017 w 09:30 - Odpowiedz

   Jest stacja Shell pomiędzy Graz a zjazdem na Mureck, ale ceny powalają. Ja tankowałem PB 95.

 49. Arecki 5 czerwca 2017 w 09:28 - Odpowiedz

  Z tym objazdem to trzeba teraz uważać. Jestem świeżo po przejeździe tamtędy. Większa część objazdu autostrady Słoweńskiej jest aktualna. Sama końcówka, czyli wjazdy na autostradę tuż przed granicą są co chwila przesuwane. Nakręciłem się po tamtych dróżkach nieźle trafiając co raz na remonty dróg dojazdowych do autostrady albo odpijając się od zapór w miejscach, gdzie na wjazdy prowadziły znaki. W drugą stronę, wracając w zeszłą sobotę do Polski, kupiłem winietę 7 dniową. Nie chciałem się bawić w poszukiwacza przygód po lokalnych drogach zwłaszcza, ze jechałem w nocy.

 50. Daniel 6 czerwca 2017 w 13:37 - Odpowiedz

  Witam, 28/05 jechałem tym objazdem do HR. Wszystko poszło elegancko. Zjazd w Ptuj na drogę 713 , później na 2 rondzie w prawo i cały czas prosto i zjeżdża się zjazdem za autostradą, każdy zjazd opisany na Zagrzeb. Jechałem w nocy ok. 2 godz. Stacja paliw w Mureck była zamknięta wiec trzeba zatankować wcześniej jeżeli ktoś potrzebuje. Szykuje się do powrotu ta samą drogą.

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 6 czerwca 2017 w 14:40 - Odpowiedz

   Dzięki za świeży update. Spokojnego powrotu 🙂

 51. Weronika 8 czerwca 2017 w 09:21 - Odpowiedz

  Wczoraj o 9,20 zjechaliśmy z autostrady, bez problemu przejechaliśmy do Ptuj. W Ptuj na pierwszym skrzyżowaniu ze światłami w lewo a później już tak jak w opisie. Tablice z informacją o dojeździe na Zagrzeb jest przekreślona ale my jechaliśmy dalej, bardzo wolno bo ograniczenie 50, 40 i w 20 minut przejechaliśmy bez problemu, trzeba tylko trzymać się lewej strony. Udanych podróży.

 52. Darek 15 czerwca 2017 w 13:09 - Odpowiedz

  Czy z drogi nr 2 w Ptuj na autostradę w kierunku Chorwacji tak jak w poradniku w tym roku nie wjadę na końcówkę autostrady chodzi mi oto czy tego znaku nie przesunęli dalej wyjeżdżam 24.06.

  • Krzysiek 18 czerwca 2017 w 20:44 - Odpowiedz

   Podpinam się pod pytanie, również wyjeżdzam w okolicę Zadaru 24.06, z Trójmiasta.

 53. Angelika 19 czerwca 2017 w 11:07 - Odpowiedz

  Cześć, czy moja trasa do Szybenika będzie bez opłat? Oczywiście poza tunelem w Austrii.
  Jakieś sugestie/podpowiedzi? W zeszłym roku nie udało nam się dojechać do Chorwacji ze względu na awarię samochodu i utknęliśmy na parkingu tuż przed tym płatnym tunelem więc nie wiem jak wygląda dalsza część trasy.
  Do tego miejsca (przejechane 970km w ok. 10 godz. z postojami) było ok.

  https://www.google.pl/maps/dir/Rondo+Pionier%C3%B3w,+72-010+Police/47.6870071,12.1640483/Lienz,+Austria/Tolmezzo,+Prowincja+Udine,+W%C5%82ochy/Udine,+W%C5%82ochy/Rijeka,+Chorwacja/Bari%C4%87+Draga,+Chorwacja/Zadar,+Chorwacja/Szybenik,+Chorwacja/@45.787939,6.7803755,6z/data=!4m63!4m62!1m15!1m1!1s0x47aa0cad17a73abf:0x59167b534bbedd10!2m2!1d14.5581333!2d53.5434951!3m4!1m2!1d14.4860199!2d53.4718083!3s0x47aa0c2592a452e9:0x93cfa1b45c029f1a!3m4!1m2!1d14.3616572!2d53.4807227!3s0x47aa118dbc5af5eb:0xb232cdc3aac5fe47!1m0!1m5!1m1!1s0x47775df33af9ab35:0xabab5e14dd85353b!2m2!1d12.76272!2d46.82769!1m5!1m1!1s0x477a1f84e0963d69:0x66dd2f08c7832088!2m2!1d13.0182123!2d46.403496!1m5!1m1!1s0x477a32287b74833d:0x307098715907f40!2m2!1d13.1662896!2d46.1407972!1m5!1m1!1s0x4764a12517aabe2d:0x373c6f383dcbb670!2m2!1d14.442176!2d45.3270631!1m5!1m1!1s0x47618876e9f13d73:0xa2a136b0b7a5a464!2m2!1d15.2669665!2d44.3766256!1m5!1m1!1s0x4761fa62d2c0b88f:0x12323e1c13f40784!2m2!1d15.2313648!2d44.119371!1m5!1m1!1s0x13352615d088d09d:0x400ad50862bcc20!2m2!1d15.8952045!2d43.7350196!2m1!2b1!3e0

  Dziękuję za pomoc.

  Angelika

 54. Weronika 20 czerwca 2017 w 09:06 - Odpowiedz

  Z drogi nr 2 w Ptuj wyjeżdżaliśmy tak jak w poradniku już za znakiem. Jechaliśmy tak już trzeci raz i wszystko było w porządku.
  Wracaliśmy z Chorwacji w nocy 16 czerwca jechaliśmy już autostradą przez Słowenię, kupiliśmy winietki na stacji przed granicą Słoweńską za 116 kun. Jeżeli jechalibyśmy w dzień to na pewno pojechalibyśmy objazdem.

 55. Weronika 20 czerwca 2017 w 09:09 - Odpowiedz

  Jak przejeżdżacie Wiedeń wracając z Chorwacji. Drogowskazy prowadzą na początku na Pragę dopiero później na Brno i w ten sposób nadkłada się trochę kilometrów. Znacie może przejazd krótszy w kierunku Brna.

  • Mariusz Mador 1 lipca 2017 w 01:14 - Odpowiedz

   Na Praę i na Brno z Wiednia prowadzi ta sama autostrada….tak mi się wydaje

 56. Weronika 20 czerwca 2017 w 09:25 - Odpowiedz

  Do Angelika! W Chorwacji płatne są autostrady, droga E65 nad morzem jest wolna od opłat, tylko nie chciałabym jechać nią aż do Szybenika. W tym roku byliśmy w Kastel Kambelowac i wybraliśmy się do Bośni i Hercegowiny, przegapiliśmy w Splicie zjazd na autostradę i 40 km jechaliśmy nad brzegiem morza owszem widoki piękne ale jazda słaba. Lepiej już zapłacić i jechać autostradą.

  • Angelika 21 czerwca 2017 w 08:16 - Odpowiedz

   Dziękuję 🙂

 57. filek 25 czerwca 2017 w 00:22 - Odpowiedz

  Jechałem dziś w nocy objazdem według rozpiski, żadnych problemów. Przekreślone znaki są, i owszem, ale już po wjechaniu na trasę Ptuj – Zagrzebm, znaki z Zagrzebiem przekreślone – mimo to pojechałem i bez problemu dojechałem gdzie trzeba (no może nie tak bez problemu bo trochę się korkowało – o 1.40 w nocy). za dwa tygodnie wracam, potwierdzę co i jak 🙂

 58. wasik75 25 czerwca 2017 w 15:02 - Odpowiedz

  witam wyruszamy dwoma autami do Chorwacji z Wrześni 20 07 koło północy jak są chętni dołączyć zapraszam

 59. Mariusz Mador 1 lipca 2017 w 01:07 - Odpowiedz

  Witam. Świetny artykuł. Pomocny jeśli chodzi o ominięcie płatnej w Słoweni. Ale Nie rozumiem po co w Waszej mapce ustawione jest t PYHN ATOBAHN ? Przecież jadąc obojętnie z którego miejsca w PL przez Wiedeń to jest nie po drodze ?!?! No chyba że się mylę. Ja ustawiłem z Krakowa tak jak w poniższym linku. Mam nadzieję że ok
  https://www.google.com/maps/dir/Krak%C3%B3w,+Polska/Trate/Go%C4%8Dova/Ptuj/Promajna/@47.1194781,13.1986664,8z/data=!4m32!4m31!1m5!1m1!1s0x471644c0354e18d1:0xb46bb6b576478abf!2m2!1d19.9449799!2d50.0646501!1m5!1m1!1s0x476f0c9bc8481959:0x706a3d11dd8dd206!2m2!1d15.7850376!2d46.705915!1m5!1m1!1s0x476f6e5802b4a43b:0x45f2d5d74afd5579!2m2!1d15.8679247!2d46.5465596!1m5!1m1!1s0x476f669e5ce0430d:0x400f81c823ff4b0!2m2!1d15.8696884!2d46.4199535!1m5!1m1!1s0x134aec0a421a946b:0x6b07f510181c8c8d!2m2!1d16.9722898!2d43.3351849!3e0

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 1 lipca 2017 w 11:22 - Odpowiedz

   Dzięki. Podejrzewam, że chodzi Ci o pierwszą mapkę. Pyhrn Autobahn ustawione jest jedynie jako punkt początkowy w Słowenii, dla zobrazowania płatnej drogi przez ten kraj.

 60. Piotr 1 lipca 2017 w 13:45 - Odpowiedz

  Witam chciałbym zapytać o przejazd przez Wiedeń ja wygląda sytuacja na dziś bo w necie wyczytałem że bardzo dużo jest remontów i mogą być mega korki.

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 1 lipca 2017 w 15:36 - Odpowiedz

   Tam korki to raczej norma. Będziemy tamtędy jechali 10.07 więc wtedy mogę dać więcej info.

 61. Piotr 2 lipca 2017 w 09:51 - Odpowiedz

  Dziękuję Kamil i pozdrawiam

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 25 lipca 2017 w 17:18 - Odpowiedz

   Pomyliły mi się daty. Właśnie mijamy Wiedeń, a raczej toczymy się 5km/h w korku.

 62. Piotr 2 lipca 2017 w 13:49 - Odpowiedz

  Panowie a jak wygląda droga z Ilz (po co jechać na Graz?) w dół na Feldbah – Unterpurkla i na Trade reszta jak podał Mariusz powyżej?

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 2 lipca 2017 w 15:13 - Odpowiedz

   Ok 🙂

   • Piotr 2 lipca 2017 w 19:43 - Odpowiedz

    Kamil jechałeś może tamtędy?

    • Kamil Kowalewicz
     Kamil Kowalewicz 2 lipca 2017 w 21:07 - Odpowiedz

     Tak. Do/od 65-tki w Austrii droga jest urokliwa, mija się piękny zamek. Niestety jest to droga lokalna i kręta, tym samym wychodzi dłużej niż autostradą. Jeśli masz czas to warto 🙂

     • alex 2 lipca 2017 w 22:22

      Według nawigacji 40 km bliżej ale 20 minut dłużej

 63. alex 2 lipca 2017 w 15:11 - Odpowiedz

  Jedziemy w sierpniu do Albanii planujemy nocować w Ptuj i zaliczyć tam termy czy polecilibyście fajny nocleg?

 64. Jarek 2 lipca 2017 w 23:10 - Odpowiedz

  Jechaliśmy tą drogą 2 lata temu i było ok, choć trochę “zakręciliśmy” się wracając w samym Ptuju. Generalnie spoko. Za tydzień jedziemy ponownie i czytam, że jakieś zmiany, przekreślenia na znakach itp… Czyli jak jechać od Ptuja? Jak żyć, panie, jak żyć??? :)))

 65. Agata 5 lipca 2017 w 10:23 - Odpowiedz

  Witam
  My tak zrobiliśmy jak jechaliśmy. Ominęliśmy autostradę a pod granicą stała inspekcja. Nie pomogły tłumaczenia, że nie jechaliśmy autostradą. Chcieli nam wlepić taki mandat, że głowa boli. Robili zdjęcia auta, że brak winiety. Na końcu skończyło się na 50e. Jeździmy co roku od 7 lat i bardzo często oni stoją na granicy.

  • Misiek 5 lipca 2017 w 19:58 - Odpowiedz

   Agata, mogłabyś napisac czy ta kontrola polegała tylko na sprawdzeniu winiety czy sprawdzali apteczle, stan ogumienia itp?

  • Piotr 5 lipca 2017 w 21:12 - Odpowiedz

   oj Agatka chyba coś pomyliłaś 😉
   Tu jest mapa aktualna płatnych dróg w Słowenii:
   http://www.visitslovenia.pl/artykuly/1,592,0,0,S%C5%82owenia+-+winiety
   Autostrada jest płatna do wysokości miejscowości Ptuj . Czy jest możliwe, że na granicy rozumiem,że w miejscowości Gornji Macelj inspekcja mogła kasować za winietę? Chyba jest to nie możliwe… Poza tym nie ma opcji aby żądali winiety poza drogą płatną.
   Jeśli się mylę to proszę o wyprowadzenie z błędu.

   • Kamil Kowalewicz
    Kamil Kowalewicz 5 lipca 2017 w 21:19 - Odpowiedz

    Nie ma takiej możliwości żeby dali mandat za brak winiety. Nie neguję tego, że Agatka dostała mandat, ale to policja musi udowodnić wykroczenie. Ja bym nie zapłacił.

    • Misiek 5 lipca 2017 w 22:51 - Odpowiedz

     Trafiła na takich co daliby mandat za byle co, pewnie kasa rozeszła sie po ich kieszeniach lub maja prowizje z mandatu. Jakby nie za winiete to za brak prezerwatywy w apteczce (za takie wykroczenie dostałem na Ukrainie 50zł, w polskiej walucie płaciłem) z takimi nie wygrasz.

 66. Piotr 5 lipca 2017 w 21:56 - Odpowiedz

  Prawdopodobnie jest przed granicą od Gruskovje do granicy 600 m autostrady już oddanej. Przezornie należało by jąominąć.
  Jeśli ktoś tam jechał prosił bym o potwierdzenie…

 67. Radek 6 lipca 2017 w 07:36 - Odpowiedz

  Droga E59 w Słowenii. Od 2009 roku jest ukończony ostatni odcinek autostrady Gruškovje – granica z Chorwacją (0,6km) – podaję za Wikipedią. Przypuszczam, że tam jest świetna okazja wlepienia mandatu za brak winiety! Czy to absolutnie pewne, że tam nie kasują???tez chciałbym wiedzieć,jade busem 8 os.pod koniec lipca i nie chce kupować większej winiety na Słowenie.

  pozdrawiam

  Radek

 68. Misiek 6 lipca 2017 w 09:06 - Odpowiedz

  Tlumaczenie z translatora: “Ostatni kawałek słoweńskiej autostrady (0,5 mil) na trasie Pyhrn (Hamburg-Saloniki) podczas przekraczania granicy międzynarodowej Gruškovje i linię graniczną między Chorwacją i Słowenią jest już zbudowany. Kiedy zakończono drugi etap pomiędzy Podlehnik i Gruškovje będzie usunęliśmy jeden z ostatnich ćwiekami drogowych na trasie turystycznej z północy na południe Europy, która od lat spowodował ogromne zatory.”
  Zrodlo: http://www.delo.si/novice/slovenija/gradnja-ac-drazencindash-gruskovje-je-na-polovici.html
  Mapka: https://www.dars.si/Dokumenti/O_avtocestah/AC_in_HC_v_gradnji/Opis_gradnje/Drazenci_-_Gruskovje_185.aspx

 69. Kamil Kowalewicz
  Kamil Kowalewicz 6 lipca 2017 w 11:45 - Odpowiedz

  Zaktualizowałem punkty pośrednie, opis trasy i mapkę do pobrania. Teraz wszystko jest dostosowane do najnowszych realiów, czyli oddanej autostrady słoweńskiej tuż przy granicy chorwackiej.
  Jak ktoś tak pojedzie to proszę o info czy wszystko jest ok.

 70. Jarek 6 lipca 2017 w 13:22 - Odpowiedz

  Dzięki za update. Jak pisałem kilka dni temu, wyjeżdżamy jutro na noc, więc w sobotę rano będziemy się zmagać z nowym objazdem. Objazd od Mureck do Ptuja znamy. Teraz czas na nowy odcinek 🙂 Mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze. Jak dojedziemy na miejsce to napiszę o doświadczeniach.

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 6 lipca 2017 w 13:30 - Odpowiedz

   Dzięki 🙂

 71. Piotr 6 lipca 2017 w 13:44 - Odpowiedz

  Cała trasa z Austrii, aby zapewnić bezpłatny przejazd, powinna, moim zdaniem, przebiegać tak:
  https://www.google.com/maps/dir/47.2737869,16.0296643/Feldbach,+Austria/Trate/Go%C4%8Dova/Ptuj/Cvetlin,+Chorwacja/46.0082427,15.8803212/@46.5090605,15.830357,12z/data=!4m34!4m33!1m0!1m5!1m1!1s0x476f01c5c2906057:0x40097572de66a40!2m2!1d15.88784!2d46.95279!1m5!1m1!1s0x476f0c9bc8481959:0x706a3d11dd8dd206!2m2!1d15.7850376!2d46.705915!1m5!1m1!1s0x476f6e5802b4a43b:0x45f2d5d74afd5579!2m2!1d15.8679247!2d46.5465596!1m5!1m1!1s0x476f669e5ce0430d:0x400f81c823ff4b0!2m2!1d15.8696884!2d46.4199535!1m5!1m1!1s0x4765f4365c6f3553:0xfdd656fa6c33032e!2m2!1d15.9594898!2d46.2831848!1m0!3e0
  Czy ktoś ma inne zdanie?

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 6 lipca 2017 w 13:46 - Odpowiedz

   Dokładnie ta trasa przedstawiona jest w zaktualizowanym wpisie.

   • Piotr 6 lipca 2017 w 14:04 - Odpowiedz

    tak Kamil oczywiście, to takie podsumowanie – opcja pobierz jedź 😉 To Twoja trasa 🙂
    Ciekawe jak ona wygląda w realu, może ktoś pojedzie nią i oceni, bo ten

    • Kamil Kowalewicz
     Kamil Kowalewicz 6 lipca 2017 w 14:06 - Odpowiedz

     Nie przyzwyczajam się do tej trasy, chciałem się tylko upewnić czy to ta sama 🙂

 72. Piotr 6 lipca 2017 w 14:28 - Odpowiedz

  Witam wszystkich zainteresowanych obecną sytuację w drodze do Chorwacji wyjechałem w środę 5. 07.17 o godz. 6rano z Wrocławia bez korków praktycznie do Mikolowa w Mikołowie KOREK DO SAMEGO Poysdorfu jakieś 1,5. Godz. Wiedeń godz.13 duży ruch ale bez korków praktycznie 35 minut całe miasto. Graz bez korków, spanie i na drugi dzień na Krk też bez korków tylko na kilka km przed granicą Macieli zweżka max. 50km/h pozdrawiam I IDĘ MOCZYĆ TYŁEK.

 73. Damian Kobiór 7 lipca 2017 w 00:14 - Odpowiedz

  Witam dajcie znac co z mostem w PTUJ ? podobno remont bo nie wiem czy kupowac winietke na Słowenie czy leciec rate > Gočova > Ptuj > Cvetlin > Trakošćan

 74. Michalr 10 7 lipca 2017 w 20:29 - Odpowiedz

  A jak wrucic zchorwacji

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 7 lipca 2017 w 20:41 - Odpowiedz

   Tak jak w opisie tylko odwrotnie 🙂

 75. Michalr 10 7 lipca 2017 w 20:31 - Odpowiedz

  9 rano ruszam macie jakies objazdy czy kupic winiete jesli kupic to gdzi zgory dziekuje

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 7 lipca 2017 w 20:40 - Odpowiedz

   Ale czego objazd, bo autostrady jest powyżej?

 76. Michalr 10 7 lipca 2017 w 20:44 - Odpowiedz

  Nie chodzi mi o droge powrotna do polski czy tez przez ptuj i czy omine autostsde

 77. Michalr 10 7 lipca 2017 w 20:46 - Odpowiedz

  I czy w nawigacji wbijac odwrotnie czyli ptuj gocova trate

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 7 lipca 2017 w 20:51 - Odpowiedz

   W opisie pogrubionym tekstem są punkty pośrednie w kierunku Chorwacji. Podczas powrotu trzeba je wprowadzić w odwrotnej kolejności.

 78. Michalr 10 7 lipca 2017 w 20:48 - Odpowiedz

  Przepraszam nie zauwarzylem wpisu czyli zprzejscia granicznego na ptuj i na platna nie wjade

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 7 lipca 2017 w 20:56 - Odpowiedz

   Nie. Przewiń stronę do góry i przeczytaj dokładnie. W opisie jest wszystko, łącznie z mapką.

 79. Piotr 7 lipca 2017 w 21:50 - Odpowiedz

  Weź tylko pod uwagę że od granicy chorwacii i słoweńii masz 0,6 km autostrady. Jak Cię tam dupną to będzie pokuta…. 😉 cze jechać przez Cvetlin aby tą protezę ominąć.

 80. gusia-s 7 lipca 2017 w 22:36 - Odpowiedz

  Proszę nie siać paniki, tekst “Według informacji z komentarzy (dzięki Piotr, Radek i Misiek) dowiedziałem się, że Słoweńcy się wycwanili i oddali ok. 600 metrów autostrady tuż przed chorwacką granicą” w żaden sposób nie dowodzi, że te 600 m oddano.
  Piotr, Radek i Misiek nic takiego nie stwierdzili. Jedyne co można wywnioskować z ich wpisów to to, że jest wykonany a nie oddany. Na stronie DARS nie ma słowa nt. oddania tego odcinka, na mapie również nie występuje oznaczenie jakoby był to odcinek płatny a chyba tam należy szukać informacji, u źródła a nie z plotek i domysłów.

  • Misiek 10 lipca 2017 w 13:51 - Odpowiedz

   Witaj gusia-s, oczywiście stwierdzić nie mogę bo mnie tam nie ma, ale jak mam w takim razie interpretować mapkę którą zamieściłem, a tam jak wół odcinek na samym dole jest na zielono. Najlepiej by było, aby ktoś z winietą spytał się na przejściu granicznym jak jest naprawdę

   • Kamil Kowalewicz
    Kamil Kowalewicz 10 lipca 2017 w 13:55 - Odpowiedz

    Dziś wieczorem napiszę do zarządcy słoweńskich autostrad i spytam u źródła. Jak mi odpiszą to dam znać.

    • Kamil Kowalewicz
     Kamil Kowalewicz 19 lipca 2017 w 12:28 - Odpowiedz

     Dostałem odpowiedź od DARS: “If you go from Ptuj in direction to Croatia you must pay a vignette for using motorway from the first junction towards Maribor. From the junction Ptuj to the route 9 you don’t need a vignette. So, for 400 m of motorway from Ptuj to Gruškovje (Macelj – Croatia) you don’t need a vignette. For the part of route on border Gruškovje you also don’t need a vignette. From Podlehnik to Gruškovje you don’t need vignette.”
     Mail jest dłuższy. Jak wrócę z podróży to przetłumaczę całość i przygotuję PDFa, którego w razie potrzeby będzie można okazać policji.

 81. Radek 8 lipca 2017 w 09:01 - Odpowiedz

  Ja jade busem w 8 osób i powoli dojrzewam do decyzji , że nie kalkuluje mi sie kombinować z objazdami tym bardziej że wyruszam z wielkopolski póżnym popołudniem.Zrobimy zrzute na te ich autostradę i pocisnę normalnie bez kombinacji.30 eu za busa na 8 osób to nie ma az takiej tragedii.

  Pozdrawiam

 82. Piotr 8 lipca 2017 w 14:33 - Odpowiedz

  Kolega dziś jechał na winietę, bo miał nocleg w Mariborze (ja lecę jutro) i przed granicą z Chorwacją na tym docinku 600 m autostrady stoją klienci z lornetkami i wypatrują. Trudno powiedzieć czy ciężarówek przeciążonych, czy niesprawnych (jak nasza inspekcja), czy gości bez winietek. Jedno jest pewne winieta obowiązuje w Słowenii na wszystkie autostrady i drogi szybkiego ruchu, a nie na odcinki płatne, więc skasować za brak winiety w tym miejscu jest zgodne z prawem
  Jutro jadę objeżdżając wszystkie autostrady Słwenii, tak jak zapodałem u góry. Podzielę się wrażeniami :). Może ktoś wcześniej rozkmini praktycznie temat….

 83. Piotr 8 lipca 2017 w 21:25 - Odpowiedz

  Ale z drugiej strony Gusia -S ma rację bo na stroni DARS:
  https://www.dars.si/Dokumenti/Toll/Tolling_system_and_roads_298.aspx
  Widnieje mapa gdzie ten odcinek jest wyłączony z opłat… gdzie by tu uzyskać info z pierwszej ręki?

  • Piotr 9 lipca 2017 w 18:16 - Odpowiedz

   Jeśli jechałeś jak w linku to musiałeś mieć wykupioną winietę… jechałeś po drogach płatnych.

 84. Sławek 9 lipca 2017 w 00:05 - Odpowiedz

  Witam Czy przejścia graniczne (te boczne)są czynne całą dobę?

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 9 lipca 2017 w 09:20 - Odpowiedz

   Tak

 85. Piotr 9 lipca 2017 w 17:46 - Odpowiedz

  No i jestem na Chorwacji 😉 droga jaką wyznaczyłem sobie (bezwinietowa) na Słowenia była bajeczna.
  Poczynają. w Austrii od Ilz na dół Feldbach, Trasę Ptuj i dalej bezpośrednio do granicy. Nie ma tam żadnego oddanego odcinka 0,6 km autostrady, przy zjeździe na autostradę jest wcz śmiej koniec autostrady tak jak na zdjęciu powyżej.
  Ttezba jedynie kierować się w Ptuj na połódniowy most bo północny jest zamknięty. Bułka z masłem polecam i życzę powodzenia. Spowrotem też nie płacę myta 😉

  • Małgorzata Kowalewicz
   Małgorzata Kowalewicz 9 lipca 2017 w 18:43 - Odpowiedz

   Udanego wypoczynku 🙂

 86. Tomek 9 lipca 2017 w 21:07 - Odpowiedz

  Super artykuł. Idealnie trafiłem na Chorwacja. Słowenia bez opłat i problemów. Dziękuję autorowi 🙂

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 9 lipca 2017 w 22:00 - Odpowiedz

   Super! Cała przyjemność po mojej stronie 🙂

  • Maciej_E 9 lipca 2017 w 23:28 - Odpowiedz

   Tomku jak jechales przez Słowenię ?

 87. Maciej_E 9 lipca 2017 w 23:26 - Odpowiedz

  Witam.

  Szkoda tych 30 euro na te kilka km autostrady.
  W tamtym roku płaciłem a teraz chce objechać .
  Czekam na najnowsze informacje o bezpłatnym przejeździe przez Słowenię . I ewentualnych korkach utrudnieniach w ruchu Austria Słowenia .
  Wyjeżdżam z Łódzkiego 30 lipca Myślę żeby wyjechać rano. Za widoku przejechać objazd w Słowenii wjechać do Chorwacji i ewentualnie odpoczynek zrobić dłuższy. Jade z dwójką dzieci więc jak wiadomo co jakiś czas trzeba stanąć. Do Mureck mam 800 Km Pein w Mureck otwarty do 22 więc na pewno tam się zatankuje i pojadę objazdem wg najnowszych danych.
  Mureck , Trate , Lenart , Gocova , Ptuj , Cvetlin , Trakoscian , Zagrzeb , Trogir .

 88. Wojtek 10 lipca 2017 w 09:05 - Odpowiedz

  Witam,
  w niedzielę na wieczór startuję z Wrocka na wyspę PAG miejscowość Stara Novalija,ktoś podpowie jak lecieć?Jedni radzą dołem na Zadar drzeć, inni promem.Ktoś to ma za sobą i może coś sensownego podpowiedziec?Widoki itd mnie nie interesuja(jazda w nocy).Pozdrawiam i licze na dobrą rade .pa;-)

 89. Marcin 10 lipca 2017 w 11:55 - Odpowiedz

  to co z tym odcinkiem autostrady tuż przed granicą z Chorwacją? Jest oddany (płatny) czy nie?
  Ruszam 28 lipca z Radomia, pozdrawiam

 90. Piotr 10 lipca 2017 w 16:58 - Odpowiedz

  Nie jest oddany i w zasadzie nie ma tam go w ogóle 🙂 Cały odcinek to teren budowy…
  Jadąc na Chorwację trzeba jechać od Trate na Ptuj, mostem południowym jak na mapie i dalej już E59 tak jak na poniższej trasie:

  https://www.google.pl/maps/dir/47.1060442,15.9848644/46.9457598,15.9096365/Trate,+2213,+S%C5%82owenia/Go%C4%8Dova,+2235,+S%C5%82owenia/46.413071,15.8786114/46.2195814,15.8422468/@46.6605475,15.3229603,9z/data=!3m1!4b1!4m18!4m17!1m0!1m0!1m5!1m1!1s0x476f0c9bc8481959:0x706a3d11dd8dd206!2m2!1d15.7850376!2d46.705915!1m5!1m1!1s0x476f6e5802b4a43b:0x45f2d5d74afd5579!2m2!1d15.8679247!2d46.5465596!1m0!1m0!3e0

  celowo ująłem trasę od strony Wiednia bo jest od Ilz bardzo fajny skrót i nie trzeba nadrabiać drogi do Graz.

 91. Maciej_E 10 lipca 2017 w 17:54 - Odpowiedz

  Czyli nie potrzeba jechać na adres Pobrezje 12 żeby na pewno ominąć płatna ?

  Piotr a ten skrót nie na Graz ładnie się tam jedzie ?

 92. Piotr 10 lipca 2017 w 18:28 - Odpowiedz

  Nie trzeba. Cudownie i malowniczo 🙂 drogi gładkie, równiutkie piękne wioski i otoczenie… w Feldbach Macdonalds na odpoczynek i kawę. Prędkości mniejsze,, ale za to krótsza trasa i 30€ w kieszeni 😉 W drodze powrotnej również jadę tą drogą.

 93. Maciej_E 11 lipca 2017 w 14:45 - Odpowiedz

  Widzę Kamil Kowalewicz , że temat się rozwija . Przydałby się Panel czatu na stronie , aby wiadomości można było odczytywać live. Kontaktować się z tymi którzy akurat podróżują do / z Chorwacji.

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 11 lipca 2017 w 20:35 - Odpowiedz

   Pomyślimy 😉 Aktualnie jesteśmy w podróży po Europie, więc przez najbliże 4 tygodnie bez szans.

 94. Sebastian 12 lipca 2017 w 07:30 - Odpowiedz

  Witam jedziemy busem do Czarnogóry i sam już nie wiem czy jechać objazdem bo różnie piszą ludzie ze są znaki przekreslone itp ale za busa kasuje podobno 60E więc warto by było kolega Piotr pisze o trochę inne trasie może mógłby ktoś podać jakąś trasę jadę z Katowic a1 do SUTOMORE pozdrawiam Sebastian

 95. Maciej_E 12 lipca 2017 w 07:56 - Odpowiedz

  CZYLI JADĘ TĄ TRASĄ :
  https://www.google.pl/maps/dir/Piotrk%C3%B3w+Trybunalski/Feldbach,+Austria/PEIN.ENERGY+MURECK,+Grazer+Stra%C3%9Fe,+Mureck,+Austria/Trate,+Pesnica,+S%C5%82owenia/Lenart,+S%C5%82owenia/Go%C4%8Dova,+Lenart,+S%C5%82owenia/Ptuj,+S%C5%82owenia/12+Pobre%C5%BEje,+S%C5%82owenia/Zagrzeb,+Chorwacja/Guje+1,+Slatine,+Chorwacja/@46.3699385,15.8822677,13.5z/data=!4m62!4m61!1m5!1m1!1s0x47198a8ddd272a65:0x5ddd057f29a87cce!2m2!1d19.7030244!2d51.4051721!1m5!1m1!1s0x476f01c5c2906057:0x40097572de66a40!2m2!1d15.88784!2d46.95279!1m5!1m1!1s0x476f0b0b0443d225:0xde42ab8b1a4a7c16!2m2!1d15.7597301!2d46.7063741!1m5!1m1!1s0x476f0c9bc8481959:0x706a3d11dd8dd206!2m2!1d15.7850376!2d46.705915!1m5!1m1!1s0x476f6e0cf3a026b5:0x400f81c823fef00!2m2!1d15.8637359!2d46.5954161!1m5!1m1!1s0x476f6e5802b4a43b:0x45f2d5d74afd5579!2m2!1d15.8679247!2d46.5465596!1m5!1m1!1s0x476f669e5ce0430d:0x400f81c823ff4b0!2m2!1d15.8696884!2d46.4199535!1m5!1m1!1s0x476f6105122de5e7:0x50285acebcfc2079!2m2!1d15.8691131!2d46.3858575!1m5!1m1!1s0x4765d692c902cc39:0x3a45249628fbc28a!2m2!1d15.981919!2d45.8150108!1m5!1m1!1s0x1335683fecdd761b:0x726b4d5f65b5944e!2m2!1d16.3214501!2d43.5048582!3e0

  I NA PEWNO NIE BĘDĘ MUSIAŁ PŁACIĆ WINIETY NA SŁOWENIĘ …. TAK ?

 96. Maro73 12 lipca 2017 w 16:47 - Odpowiedz

  Wyjeżdżam z rodziną 6.08 do Igrane. Omijamy autostradę w Słowenii. Odcinek za Ptuj nie jest płatny, tak wynika z mapki: https://www.dars.si/Dokumenti/Cestnina/Cestninski_sistem_in_ceste_35.aspx

 97. Radek 12 lipca 2017 w 21:54 - Odpowiedz

  kolego winieta 7 dniowa na busa z osobami to 30 eu a nie 60. Ja nie kąbinuje z objazdami jade z 8 osobami, robimy zrzute na te ich autostradke i smigamy bez objerzdżania, tym bardziej że jade na noc.Co nie zmienia faktu że 3 lata temu jechałem sam i właśnie objazdem.

  • Sebastian 14 lipca 2017 w 09:02 - Odpowiedz

   Tak ale w 7 dni się nie wyrobię więc miesięczna trzeba za 60€ pojadę objazdem i zobaczymy mam nadzieję że wszytko pójdzie ok

 98. Misiek 13 lipca 2017 w 11:43 - Odpowiedz

  Witam ponownie. Przejechałem trasę omijając autostradę przez Ptuj (most południowy ustawcie w gps) wjazd ponownie na drogę w Trzec jest zamknięty ale sa znaki do objazdu. Wjechałem w miejscowości Podlehnik. Na granicy byłem ok godz. 3 rano, odprawa po stronie słoweńskiej przejazd przez drogę, która jest dwupasmowa, wygląda jak autostrada, na pewno nie w budowie – skończona, nie zauważyłem znaku autostrady jedynie ograniczenie do 40km\h, ale nie dam sobie łapy uciąć ze gdzieś na samym początku go nie ma. Człowiek za bardzo zmęczony już był. Ja po prostu nic takiego nie zauważyłem, starałem sie rozglądać. Przejazd bez problemowy, kasa zaoszczędzona.

 99. Piotr 14 lipca 2017 w 13:39 - Odpowiedz

  z mostu południowego wyskakujesz już za autostradą nie ma potrzeby jechać po dziurach do Podlehnika…

 100. Maciej_E 15 lipca 2017 w 09:14 - Odpowiedz

  CZYLI WYSTARCZY JECHAĆ TĄ DROGA ŻEBY NA PEWNO OMINĄĆ PŁATNĄ W SŁOWENII ??

  https://www.google.pl/maps/dir/46.5443249,15.8704974/46.4063653,15.8765055/@46.4335829,15.8907534,13z

  • Piotr 20 lipca 2017 w 08:02 - Odpowiedz

   Tak potwierdzam wczoraj jechałem powtórnie. Tam nie ma po stronie Słoweńskiej żadnego odcinka do Ptuja (do zjazdu na most południowy) autostrady. Wszystko w budowie, a znak rozpoczynającej się autostrady jest za zjazdem. Do Twojej mapki należy dodać odcinek ej na Trasę.

 101. Tomasz 15 lipca 2017 w 09:27 - Odpowiedz

  moze pewniejsze bedzie jechac przez cvetlin i ominac to przejscie graniczne

 102. Kacper Traczyk 16 lipca 2017 w 10:23 - Odpowiedz

  Panowie mam pytanie. Jadę 1.08 z Łodzi do Rijeki i mam pytanie co mi się będzie bardziej opłacać. Google podpowiada trasę przez Maribor, Lublane i przejście graniczne w Rupie. Jednak opierając się o wiadomości z tej strony wyznaczyłem sobie trasę przez przejście w Cvetlinie, tak aby podróżować po autostradach Chorwackich. I tu pytanie. Który odcinek będzie droższy ? Winieta miesięczna (bo wyjazd jest na 2 tygodnie) w Słowenii czy bramki w Chorwacji ? Czasowo trasa przez Cvetlin i Chorwację wychodzi ok 1 – 1,5 h dłużej, w kilometrach tylko 15 km więcej

 103. Tomasz 16 lipca 2017 w 11:10 - Odpowiedz

  Tak ta trasa bedzie najlepsza .Lecz dopiero wyjazd 18.08.2017
  Polecam zakup winiet na czechy i austrie na stronie https://www.tolltickets.com

 104. Grzegorz 16 lipca 2017 w 15:43 - Odpowiedz

  witam
  Dziś dojechaliśmy do Makarskiej. Nie mieliśmy pewności odnośnie tego ostatniego odcinka autostrady 0.6km (płatne czy nie) więc przekraczaliśmy granicę w drodze na Cvetlin. Ominęliśmy autostradę zupełnie, faktycznie jeden z mostów (myślę że północny) jest zamknięty, ale są objazdy. wbiłem w nawigację trasę z tego tekstu ale prowadziła nas bardzo dziwnie uliczkami Ptuj wiec po dotarciu do zamkniętego mostu posłużyliśmy się znakami. Po przekroczeniu drugiego otwartego mostu wybierzcie pierwszy zjazd nie na 3 gdzie pokazuje HR. Po kilkuset metrach pojawią się kolejne drogowskazy na inną granicę Chorwacką (HR). Sama trasa bajka i przygoda! Fajnie kręta, zaskakujące podjazdy i zjazdy przed i za granicą, narzeczona mało ducha nie wyzionęła:) przejście graniczne, żadnego auta i dwóch ziewających celników o godzinie 6.10 rano!!! szybko sprawnie bez kolejek. w Makarskiej o 12.30 z przerwami. wracamy tą samą drogą tak się nam spodobała:)

 105. Jacek 16 lipca 2017 w 18:23 - Odpowiedz

  Witam wczoraj miałem okazję przejechać 15.07.,drogę do Chorwacji bez vinet przez Ptuj .Droga przebiegła wzorowo według instrukcji . Plotki o oddaniu płatnego odcinka to bzdura specjalnie szukałem podczas drogi znaku wskazującego na odcinek autostrady . Daleko jeszcze do oddania drogi cały czas to teren budowy .Jedyne utrudnienia to korek do granicy Słoweńskiej niezależny od wykupienia vinet . Z Ptuj do granicy ponat godzinę o 1.45 rano w sobotę.Pozdrawiam

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 16 lipca 2017 w 18:27 - Odpowiedz

   Dzięki za info

  • Maciej_E 16 lipca 2017 w 20:15 - Odpowiedz

   Dzięki za info 🙂

 106. Laura 17 lipca 2017 w 19:21 - Odpowiedz

  Cześć urlopowiecze 🙂
  Chciałabym ze Szczecina przejechać bezpłatnie do Szybenika. Da się? Możencie dać linka do mapy jeśli ktoś jechał?
  Będę bardzo wdzięczna. To moja pierwsza wyprawa 🙂 Wyjazd 20 lipca. Życzcie mi powodzenia.

  Laura

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 17 lipca 2017 w 19:26 - Odpowiedz

   Najprościej: wrzuć w google maps Szczecin->Szybenik i zaznacz ominanie autostrad i opłat.
   Pamiętaj tylko, że taka droga zajmie duuuużo więcej czasu.

  • Maciej_E 17 lipca 2017 w 20:06 - Odpowiedz

   Lauro bez opłat będzie trwało to bardzo długo. Opłata w Czechach płacisz karta na pierwszej stacji 440 koron. Wjeżdżasz do Austrii i kupujesz winietę na 7 dni za 8.90 euro. Słowenię omijasz płatna autostradę zaoszczędzisz 30 euro które to możesz przeznaczyć na paliwo kupując je na stacji w Mureck Pein energy. Wjeżdżasz do Chorwacji a tam już bramki masz tylko dwie. Na początku w Zagrzebiu i dopiero w szybeniku. Wpisz w google opłaty na autostrady Chorwacja ☀🌞🌞 pięknego urlopu. .

 107. BArt 18 lipca 2017 w 13:41 - Odpowiedz

  150 euro mandatu za jazde autostradą te ostatnie 600m.Nie polecam.Pani policjantka stałą z lornetą i patrzyła czy mamy cos na szybie czy nie.Na nic sie zdały próby tłumaczenia.Pozdrawiam

  • macelo1 19 lipca 2017 w 22:13 - Odpowiedz

   To jest potwierdzone info? Wszyscy piszą, że ten odcinek jeszcze nie oddany jako autostrada!?
   Na oficjalnej mapie też nie ma tego odcinka jako autostrada…to jak to jest obecnie-wyjazd mam w sobotę wieczorem z KrK.

   • Kamil Kowalewicz
    Kamil Kowalewicz 19 lipca 2017 w 23:22 - Odpowiedz

    Dostałem odpowiedź od DARS: „If you go from Ptuj in direction to Croatia you must pay a vignette for using motorway from the first junction towards Maribor. From the junction Ptuj to the route 9 you don’t need a vignette. So, for 400 m of motorway from Ptuj to Gruškovje (Macelj – Croatia) you don’t need a vignette. For the part of route on border Gruškovje you also don’t need a vignette. From Podlehnik to Gruškovje you don’t need vignette.”
    Mail jest dłuższy. Jak wrócę z podróży to przetłumaczę całość i przygotuję PDFa, którego w razie potrzeby będzie można okazać policji.

  • Piotr 20 lipca 2017 w 08:18 - Odpowiedz

   BArt bzdury opisujesz i wprowadzasz ferment…

 108. Rafał 18 lipca 2017 w 13:57 - Odpowiedz

  Witam, podłącze się do tematu objazdu autostrady w Słowenii.Ja również przekraczałem granicę w Cvetlin w obydwie strony ok. godziny 15 na granicy byłem sam.Trasa kręta trzeba uważać w nocy i jeśli ktoś zmęczony,za granicą w Chorwacji ciekawy cmentarz na wzgórzu.W Ptuj należy kierować się na most południowy(ten niżej) po południu trochę się tam korkuje,info dla rodzin z małymi dziećmi w miejscowości Lenart po lewej stronie w kierunku HR plac zabaw i toaleta można stanąć na chwilę i dać pobawić się dzieciakom (mojej córce się podobało),miłego wypoczynku dla wszystkich!

 109. Maciej_E 19 lipca 2017 w 11:21 - Odpowiedz

  JAK TAM URLOPOWICZE?

  PODZIELCIE SIĘ INFORMACJAMI Z TRASY. KTÓRĘDY JECHALIŚCIE DO CHORWACJI.

  KTO WYJEŻDŻA 30 LIPCA I JEDZIE CZECHY – AUSTRIA – SŁOWENIA ( OMIJAM PŁATNE ) ( BEZ WINIET ) – CHORWACJA SPLIT. ???

  WYJEŻDŻAM RANO W NIEDZIELE Z PIOTRKOWA TRYB.

 110. Sławek 20 lipca 2017 w 07:34 - Odpowiedz

  Witam czy przejście graniczne w Cvetlin jest czynne całą dobę?

 111. Waldi 20 lipca 2017 w 12:37 - Odpowiedz

  Jestem właśnie po wakacjach w Chorwacji, jechałem 3 dni temu (17.07.2017) opisaną tutaj drogą przez Trate, Gocova, Ptuj. Poszło gładko, bez opłat, ruch prawie zerowy, w większości bardzo dobry asfalt i kilka uroczych krajobrazów po drodze. Czas na objeździe leci bardzo szybko.

  Dzięki!

 112. Seba 23 lipca 2017 w 17:57 - Odpowiedz

  Wlasnie wrocilismy z Pagu. Droga bajka. Co do ominiecia autostraddy slowenskiej to mielismy wpisane w googlemaps punkty z tego artykulu… W Ptuju most zamkiniety wiec jechalismy na przejscie w Ormoz – male przejscie graniczne obylo sie bez zadnych cyrkow i utrudnien, troszke nadlozylismy kilometrow ale jest to droga pewna i spokojna. Do Polski wracalismy ta sama droga. Pozdrawiam i szerokiej.

  • Marcin 24 lipca 2017 w 15:26 - Odpowiedz

   w Ptuju są dwa mosty podobno, oba zamknięte?

   • Wojtek 26 lipca 2017 w 14:28 - Odpowiedz

    zamknięty jest ten północny i musiałem sie po nocy naszukać tego południowego ale jakos poszło.jutro wracam zobaczymy czy tez pójdzie gładko?pozdro

 113. Marcin 24 lipca 2017 w 08:54 - Odpowiedz

  Kamil Kowalewicz dzięki za info. Jeśli to nie kłopot czy możesz podesłać mi tego maila ? Wybieram się w piątek na Krk i tym razem zamierzam nie płacić w Słowenii za winietę więc będę spokojniejszy. Mój adres m.a.r.c.a.n.d(at)p.o.c.z.t.a.o.n.e.t.p.pl Kropek oczywiście nie ma w adresie – wsadziłem je aby automaty nie wyszukały mojego adresu. Marcin

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 24 lipca 2017 w 19:46 - Odpowiedz

   Wyślij maila na adres z kontaktu, ok?

 114. Dzidziol. 24 lipca 2017 w 17:52 - Odpowiedz

  Witam. Może ktoś opisać dokładnie jak przejechać Ptuj bo przy remoncie mostu? Jadę 26.07 na Split. Proszę podanie drogi bo będę jechał busem z dzieciakami w nocy tak że przydał by się dobry przejazd przez Ptuj. Z góry dziękuję.

 115. Maciej_E 24 lipca 2017 w 20:43 - Odpowiedz

  Dzidziol albo tak :

  https://www.google.pl/maps/dir/Piotrk%C3%B3w+Trybunalski/47.1060442,15.9848644/46.9457598,15.9096365/PEIN.ENERGY+MURECK,+Grazer+Stra%C3%9Fe,+Mureck,+Austria/Trate,+2213,+S%C5%82owenia/Go%C4%8Dova,+2235,+S%C5%82owenia/46.413071,15.8786114/46.2195814,15.8422468/Split,+Chorwacja/@46.4455045,15.9422881,11.15z/data=!4m41!4m40!1m5!1m1!1s0x47198a8ddd272a65:0x5ddd057f29a87cce!2m2!1d19.7030244!2d51.4051721!1m0!1m0!1m5!1m1!1s0x476f0b0b0443d225:0xde42ab8b1a4a7c16!2m2!1d15.7597301!2d46.7063741!1m5!1m1!1s0x476f0c9bc8481959:0x706a3d11dd8dd206!2m2!1d15.7850376!2d46.705915!1m5!1m1!1s0x476f6e5802b4a43b:0x45f2d5d74afd5579!2m2!1d15.8679247!2d46.5465596!1m5!3m4!1m2!1d15.942258!2d46.3051195!3s0x4765f50a6f69e455:0x62b1cd6f927ee895!1m0!1m5!1m1!1s0x13355dfc6bbcf517:0xa1798ff631b49f98!2m2!1d16.4401935!2d43.5081323!3e0

 116. Bartek 25 lipca 2017 w 07:54 - Odpowiedz

  To winieta jest potrzebna na ostatnie 600m czy nie, czy może to zależy od szczęścia czy akurat stoją i łapią?

 117. Marcin 25 lipca 2017 w 14:46 - Odpowiedz

  Witam ponownie. Skoro jest tyle wątpliwosći co do przejazdu w okolicach Ptuja to postanowiłem lekko zmodyfikować trasę tak by wpadać na drogę E59 nieco dalej tzn w okolicach miejscowości Jurovci. Mapy google na to pozwalają, niewiele to zmieni w grafiku podróży a głowa spokojna. Link do trasy poniżej. Co o tym myślicie?

  https://www.google.pl/maps/dir/Piotrk%C3%B3w+Trybunalski/47.1060442,15.9848644/46.9457598,15.9096365/PEIN.ENERGY+MURECK,+Grazer+Str.+55,+8480+Mureck,+Austria/Trate,+S%C5%82owenia/Go%C4%8Dova,+S%C5%82owenia/46.413071,15.8786114/46.2195814,15.8422468/Split,+Chorwacja/@46.3622369,15.8694789,15.5z/data=!4m41!4m40!1m5!1m1!1s0x47198a8ddd272a65:0x5ddd057f29a87cce!2m2!1d19.7030244!2d51.4051721!1m0!1m0!1m5!1m1!1s0x476f0b0b0443d225:0xde42ab8b1a4a7c16!2m2!1d15.7597301!2d46.7063741!1m5!1m1!1s0x476f0c9bc8481959:0x706a3d11dd8dd206!2m2!1d15.7850376!2d46.705915!1m5!1m1!1s0x476f6e5802b4a43b:0x45f2d5d74afd5579!2m2!1d15.8679247!2d46.5465596!1m5!3m4!1m2!1d15.8724821!2d46.3730856!3s0x476f61aca3588d3b:0x276dfe95baa85a5c!1m0!1m5!1m1!1s0x13355dfc6bbcf517:0xa1798ff631b49f98!2m2!1d16.4401935!2d43.5081323!3e0

 118. Marcin X 25 lipca 2017 w 20:43 - Odpowiedz

  Witam, co z tym odcinkiem autostrady tuż przed granicą z Chorwacją? Jest oddany (płatny) czy nie?

  • Wojtek 26 lipca 2017 w 14:31 - Odpowiedz

   nic nie jest oddane za Ptuj jedzie sie przez budowe i moj gps nawet tych gróg nie widzal,musisz tylko południowym mostem leciec ,b o połnocny zamkniety.

 119. Darek 26 lipca 2017 w 21:13 - Odpowiedz

  Ja jechałem 15.07 wjechałem tka jak na zdjęciu za znakiem koniec autostrady i żadnych opłat ani bramek nie widziałem.

 120. Piotr 26 lipca 2017 w 21:17 - Odpowiedz

  Ludziska czytajcie to co się pisze…
  Zjeżdżając w Ptuju południowym mostem wpadacie na drogę do granicy poza autostradą. NIE MA TAM ŻADNEGO PŁATNEGO ODCINKA !!!!!
  Całą droga w dół Ptuja to jeden wielki plac budowy.

 121. Maciej_E 26 lipca 2017 w 21:24 - Odpowiedz

  Witam, czy ktoś jechał tą trasą ?

  https://www.google.pl/maps/dir/PEIN.ENERGY+MURECK,+Grazer+Stra%C3%9Fe,+Mureck,+Austria/Trate,+S%C5%82owenia/Go%C4%8Dova,+S%C5%82owenia/Puhov+Most,+Ptuj,+S%C5%82owenia/Videm+pri+Ptuju,+S%C5%82owenia/46.2589508,15.9478765/Split,+Chorwacja/@45.0856116,13.5893035,7z/data=!3m1!4b1!4m39!4m38!1m5!1m1!1s0x476f0b0b0443d225:0xde42ab8b1a4a7c16!2m2!1d15.7597301!2d46.7063741!1m5!1m1!1s0x476f0c9bc8481959:0x706a3d11dd8dd206!2m2!1d15.7850376!2d46.705915!1m5!1m1!1s0x476f6e5802b4a43b:0x45f2d5d74afd5579!2m2!1d15.8679247!2d46.5465596!1m5!1m1!1s0x476f6133aca0f969:0x3f6b35daa16e6a09!2m2!1d15.8786439!2d46.4131286!1m5!1m1!1s0x476f606753489d89:0x987bebe9dd8ff71f!2m2!1d15.8995273!2d46.3698404!1m0!1m5!1m1!1s0x13355dfc6bbcf517:0xa1798ff631b49f98!2m2!1d16.4401935!2d43.5081323!3e0

  • rysiek 30 lipca 2017 w 21:41 - Odpowiedz

   Ja jechalem od ilz. Polecam

 122. Darek 26 lipca 2017 w 22:32 - Odpowiedz

  A z powrotem jechałem przez Cvetlin też dobra droga i ominąłem korek na autostradzie. To mapka : https://goo.gl/maps/BUDJ8gev5R72

  • Sławek 27 lipca 2017 w 15:42 - Odpowiedz

   Czy to przejście graniczne w Cvetlin jest całodobowe?

 123. Wojtek 28 lipca 2017 w 20:30 - Odpowiedz

  Dzisiaj rano wróciłem i pisze jak sprawa wygląda.Na powrocie wpisujecie jako pierwsza punk przelotowy na GPS “Ptuj most południowy”,bo północny jest w remoncie. Olewacie te wszystkie Trakoscany itd,bo jest to strata ok 30 min a i tak was wyprowadzi z powrotem na autostradę,która i tak jest bez opłat.Jak polecicie normalnie autostrada (ok 4 km bez opłat) wg wskazan Gps pociągnie was to Ptuj na most.Reszta trasy leci normalnie i bez stresu.

 124. Felis 29 lipca 2017 w 12:58 - Odpowiedz

  Dzień dobry,
  może ktoś jednoznacznie określić co z tym “płatnym” czy “nie płatnym” odcinkiem przed Gornji Macejl.
  Jeszcze parę dni temu na stronie była trasa przez Cvetlin, obecnie już jej nie ma.
  Nie mam ochoty płacić mandatu w Euro dlatego poproszę o jednoznaczną odpowiedź.

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 29 lipca 2017 w 13:01 - Odpowiedz

   Witam,
   proszę przeczytać aktualizację na dole postu, tam jest wszystko jednoznacznie wyjaśnione.

 125. Felis 29 lipca 2017 w 13:28 - Odpowiedz

  Dziękuję za informację.
  Czyli w tym roku jeszcze nie płatne. Natomiast w przyszłości trzeba będzie przez Cvetlin?
  Droga przez Cvetlin trochę kręta i trzeba jechać powoli i ostrożnie. Przy okazji można ominąć korek na autostradzie i granicy.
  Pozdrawiam Cro maniaków.

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 29 lipca 2017 w 13:29 - Odpowiedz

   Za rok będę pytał DARS raz jeszcze 🙂

 126. Maciej_E 29 lipca 2017 w 19:27 - Odpowiedz

  Witam ponownie ,

  czyli żeby ominąć płatną autostradą wystarczy pojechać Mureck -> Trate -> Lenart -> Gocova – Ptuj most południowy – > i wjechać
  już na drogę w kierunku Zagrzebia za płatną autostradą ??

  przez Słowenię będę jechał jutro 30.07 ok godziny 19:00 – 20:00

  w Murecku powinienem być ok 18:30 – 19:00 na Stacji Pein.

  rok temu jechałem normalnie ( płacąc Myto ) teraz chce tego uniknąć. bo nie ma za co tak naprawdę płacić tych 30 euro.

  Pozdrawiam .

 127. starymfordem.pl 29 lipca 2017 w 21:57 - Odpowiedz

  Świetny wpis! Dzięki za praktyczny poradnik – ze sto razy tamtędy jeździliśmy ale jakoś zawsze brakowało czasu na kombinacje – w tym roku na pewno spróbujemy według Waszej recepty! Pozdrawiamy

 128. rysiek 30 lipca 2017 w 21:36 - Odpowiedz

  Witam. Polecam objazd granicy slowensko- chorwackiej. Ja pojechalem trasa z ilz na trate- droga krajowa bardzo maly ruch, potem na ptuj i dalej na cvetlin i ominalem korki do granicy z chorwacja. Z powrotem zdecydowalem ze pojade autostradami i lipa- na przejsciu granicznym 40 minut stania w korku. Jesli ktos wybiera sie w trase glownie sobota- niedziela- nie polecam rozwiazania z autostrada slowenska bo korki naprawde tam sa po kilka – kilkanascie km. Jesli ktos rusza z pd polski z pt-sb lub sb-nd to polecam wyjazd w godzinach wieczornych aby ominac korki w chorwacji. Jak wracalem nad ranem to korek byl do zagrzebia i od zagrzebia na karlovac dosc dlugi i to w nd o godz ok 600-630. Ruch na autostradzie w chorwacja w strone splitu jak w pl w godzinach szczytu. Do granicy ze slowenia od ptuj juz na koncowce autostrady korek… totalna porazka. Jesli ktos ma mozliwosc nie jechac w wekend a w tygodniu to polecam bo jazda w wekend konczy sie pokonaniem podrozy ze slaska w okolicach 14-17 godz.

 129. Maciej_E 31 lipca 2017 w 12:28 - Odpowiedz

  Witam ze Słonecznego Slatine na wyspie Ciovo.
  Wyjechałem wczoraj o 11 z Piotrkowa Tryb. Jechałem przez Trate Lenart Gocova Ptuj most południowy. W Ptuj byłem jakoś o 20 bez korków ruch normalny na bramkach na granicy na bieżąco . O 1:00 stanęliśmy na parkingu i przespaliśmy 3 godziny. Później zjechałem przed Szybenikiem na landowke i nad morzem piękne widoki spokojnie do Trogir.

  Nie ma żadnego oddanego odcinka i nikt nie stoi i nie pilnuje.

  Na stacji w Murecku można tankować gdy jest zamknięta bo są czytniki kart. Tak jakby ktoś chciał. Za diesla płaciłem 1,03 .

  Pozdrawiam .

 130. eleonora 3 sierpnia 2017 w 20:33 - Odpowiedz

  https://www.dars.si/Dokumenti/3_cestninski_sistem/Vinjetni%20sistem%202015.jpg
  Strona z płatnymi drogami, czyli mapa po aktualizacji z postu jest aktualna jak najbardziej.

 131. Złoty CC 4 sierpnia 2017 w 13:53 - Odpowiedz

  MOJE PYTANIE DOTYCZY WINIET.Gdzie kupić winietę na Czechy jadąc od strony Gliwic autostradą A1 w przypadku gdy na stacji Euro Oil nie ma winiet.Proszę o podanie alternatywnego miejsca zakupu winiety.Ta sama sytuacja gdyby zabrakło winiet na stacji OMV w Hobersdorfie na austriackie autostrady to gdzie zakupić winietkę po normalnej cenie.Pozdrawiam.

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 4 sierpnia 2017 w 13:57 - Odpowiedz

   Konkretnych miejsc Ci nie podam, ale ogólna zasada jest taka: Winiety można kupić na 30 km przed granicą lub na pierwszej stacji/budce za granicą. Z mojego doświadczenia wynika, że ceny są podobne.

   • BArt 5 sierpnia 2017 w 20:16 - Odpowiedz

    Pierwsza stacja Schell w Czechach mają wszystki winety.Od strony Gliwic

  • rafaelfcb 9 sierpnia 2017 w 12:30 - Odpowiedz

   Winietę kupujesz na pierwszej czeskiej stacji. Autostrada do Ostrawy jest bezpłatna. Pozdr

  • Marek 14 sierpnia 2017 w 12:25 - Odpowiedz

   Nie wiem czy nie za późno odpowiadam. Na autostradzie Shella już nie ma, jest to teraz EuroOil. Winiety można kupić:
   – stacja UNIWAR (żółta stacja zjazd Gorzyce)
   – Chałupki (ze zjazdu Bohumin (CZ) trzeba wrócić się do PL) – stacja Orlen, całodobowy kantor naprzeciw Hotelu Zameczek)
   – Ostrava: zjazd Opava/Hlucin – stacja OMV ul. Marianskohorska, stacja MOL (na Googlach jest jeszcze jako SLOFNAFT) ul. Hlucinska
   Płatna autostrada w Czechach zaczyna się od zjazdu 354 (DK11 Opava, C. Tesin)

   • Paweł 6 września 2017 w 09:55 - Odpowiedz

    Jechałem w piątek winietki są na EuroOil, miesięczna 440k Czechy i nawet na Austrię po 10 euro.

 132. QDS 4 sierpnia 2017 w 18:08 - Odpowiedz

  Dziekuję za informacje z Twojego bloga. Nie płaciłem za winietę, jechałem przez Ptuj i tak jak na wideo wjechałem zaraz za autostradą na przygotowywany nowy odcinek, który jeszcze nie jest oddany do użytku. Policja stała, ale nie zatrzymała mnie… będzie chyba w październiku oddawany ten odcinek i wtedy będzie płatny. Aktualnie na dzień dzisiejszy to budowa jest, którą polecam pokonać razem z granicą w dzień powszedni w godzinach 22-7 rano

 133. Paweł 9 sierpnia 2017 w 22:07 - Odpowiedz

  A takie pytanie, na powrocie tej samym skrótem, gdzie się zaczyna płatny odcinek w Słowenii? Czy zjazd na Ptuje łapie się jeszcze jako darmowy, czy juz tam wcześniej gdzies sie zaczyna płatny odcinek, jeszcze przed tym zjadem?

 134. Bogus 9 sierpnia 2017 w 22:09 - Odpowiedz

  Witam
  proszę o pomoc
  chcę przejechać z Opatowa do Chorwacji
  Interesuje mnie trasa bez zakupu winiety
  czy Auto Mapa z wyznaczona trasą bez opłat jest godna zaufania , i mapa google
  bo tam szukałem

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 10 sierpnia 2017 w 11:14 - Odpowiedz

   Tak, Google Maps wyznacza trasę bez opłat. Kilka razy korzystałem z tej opcji działa poprawnie.

 135. Gość 10 sierpnia 2017 w 08:00 - Odpowiedz

  Mam pytanie. W sobotę będziemy wracać z Chorwacji i jak jedzie się w drugą stronę to na jaki zjazd trzeba zjechać z autostrady w Chorwacji, żeby ominąć autostradą w słoweni. Tak jakby odwrócić drogę.

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 10 sierpnia 2017 w 11:13 - Odpowiedz

   Zjazd nr 5

 136. Gość 10 sierpnia 2017 w 16:05 - Odpowiedz

  Dziękuję

 137. Gość 10 sierpnia 2017 w 22:06 - Odpowiedz

  Boże! Jakie zamieszanie. Niektórzy internauci panikują, jakby te 15 Euro było niesamowitą sumą… Fakt, że Słoweńcy skubią turystów zmotoryzowanych, ale czy ten jeden raz w roku nie można wkalkulować w koszty wakacji głupich 65-ciu złotych a z powrotem wracać przez kraj naszych “bratanków” z Węgier? Na alkohol bez zastanowienia niektórzy wydają więcej… Jadę 18-go sierpnia i trudno, płacę za autostradę bez nerwów, stresu i niedomówień, czy za ostatnie 600 metrów płacić mandat, czy nie. Pozdrawiam wszystkich zakochanych w Chorwacji! P.S. Panie Kamilu! Rozumiem Pana, że chce Pan innym wskazać jakiś wariant podróży. Na szczęście każdy ma możliwość wyboru. Napisał Pan fajne artykuły. Czytałem z przyjemnością. Pozdrawiam!

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 10 sierpnia 2017 w 22:10 - Odpowiedz

   Dzięki. Pozdrawiam 🙂

 138. Maciej_E 11 sierpnia 2017 w 11:23 - Odpowiedz

  Witam po urlopie. Trasa przebiegała bez problemów. Słowenia ominięta od strony Chorwacji zjazd na drogę nr 2 Ptuj Puhov Most Gocova Lenart Trate Mureck .

  Pozdrawiam serdecznie.

  Do przyszłego roku.

 139. GG 11 sierpnia 2017 w 23:17 - Odpowiedz

  Potwierdzam. Wczoraj wjechaliśmy z Ptuj na ‘autostrade’ zaraz za tabliczka koniec autostrady.

 140. Aga 17 sierpnia 2017 w 09:45 - Odpowiedz

  Witam.
  Ja trochę z innej “beczki” ale też w temacie wyjazdu do Chorwacji. Otóż jechaliśmy wczoraj. Zjazd na Mureck i tankowanie na bezobsługowej stacji. I tego dotyczy pytanie. Otóż po włożeniu karty wyświetlił się górny limit tankowania150 euro. Zatankowaliśmy za 47 euro. Po sprawdzeniu konta zablokowana została kwota 150 euro. Moje pytanie: Czy coś zrobiliśmy źle podczas tankowania tzn może trzeba było zmienić kwotę (ale raczej nic takiego się nie wyświetlało) ? Ktoś też tam tankował i miał podobnie? Może podpowie jak zmienić górny limit. No i pytanie drugie: Czy rozliczone zostanie tylko to co zatankowaliśmy czy popełniliśmy wtopę i będzie trochę kasy w plecy? Czytałam że po jakimś czasie bank zweryfikuje blokadę do kwoty faktycznie wydanej. Dzięki i pozdrawiam ze słonecznej Chorwacji.

  • Marek 24 sierpnia 2017 w 20:53 - Odpowiedz

   Blokowana jest górna granica. Po rozliczeniu transakcji z konta zostanie pobrana tylko kwota, za którą zatankowaliście. Niestety rozliczenia międzynarodowe trwają kilka dni roboczych.

 141. Jurgen 27 sierpnia 2017 w 11:05 - Odpowiedz

  Ale sie szczypiecie o te 30 euro. Ja postanowilem uczciwie zaplacic i wykorzystac slowienskie drogi na maksa. Moj punkt odniesienia to Rijeka w Chorwacji, przez ktora jechalem. Zamiast uderzac na Zagrzeb, pojechalem autostrada przez Maribor, Lublana do Postojne. Tam drogami lokalnymi do przejcia granicznego w Rupa, ok. 40 km ( w strone Chorwacji jechalem przez wioseczki gminna droga nr 404. Bardzo malownicza i kreta. Srednia predkosc ok 50 km. Z powrotem jechalem powiatowką nr 6. Srednia predkosc 70 km). Za przeciem granicznym Rupa do Rijeki placi sie 9 kun za autostrade, z powrotem tez 9 kun, razem 18. Z Rupa do Rijeki juz pomyka sie 130 km/h. Teraz policzcie ile bedzie was kosztowac jazda do Rijeki przez Zagrzeb. Pewnie w kunach wyjdzie te tak wysępione, i w pocie czola zaoszczedzone 30 euro, a okupione wielkim stresem czy was policja slowenska capnie czy nie za Ptuj. Malo tego jechalismy w dwa auta. Ja jak wyzej, drugie przez Zagrzeb i bylem pol godziny szybciej. W Rupa na granicy jadac do Rijeki stalem 2 minuty, wracajac 8 minut. I tylko dlatego ze wjechalem w bramke dla aut z poza UE.

  • Marek 30 sierpnia 2017 w 00:56 - Odpowiedz

   Jeżeli jedziesz do Rijeki, to OK – Twoja propozycja trasy jest do przyjęcia. Ale niestety 90% ludzików pomyka bardziej na południe. Jeżeli miałbym jechać do Zadaru przez Rijekę, to tak samo jakbym z Warszawy do Katowic przez Wrocław się przebijał. Po drugie – piszesz, że ok. 40 km jechałeś po malowniczych i krętych drogach gminnych. Ja tyle jechałem z Muerck do Ptuj i 30 euro zostało w kieszeni 😉 poza tym żadnego stresu nie miałem, bo w Ptuj znaki wyraźnie pokazują, że droga do Zagrzebia jest bez winiety.

   • Jurgen 2 września 2017 w 10:50 - Odpowiedz

    Opisywalem droge na Istrie. Nie wszyscy przebijaja sie na poludnie. Ba jest to mniejszosc, bo trzeba robic nocleg w podrozy.

 142. Matys 15 września 2017 w 11:33 - Odpowiedz

  Korzystałem z powyższych informacji przy planowaniu trasy wiec podzielę się również swoimi doświadczeniami.
  Jechaliśmy z Krakowa do Rogoźnicy z dwójką dzieci (starsza 2 lata, młodsza 5 miesięcy) dlatego chcieliśmy aby trasa przebiegła najbardziej bezproblemowo i szybko jak to możliwe – jechaliśmy nocą. Wyjazd o 21 z Krakowa (plan był na 20, ale jak ty zwykle bywa z dziećmi poślizg się wkradł) – A4 do Gliwic, potem A1 do Czech, na pierwszej stacji kupiliśmy winietkę – i tutaj pierwsze schody, bo trzeba mieć albo korony albo euro albo PLN wyliczone jeśli się płaci gotówką, chciałem zapłacić kartą – okazało się, że mimo iż mam środki na koncie to nie mogę zapłacić bo terminal mówi, że nie mam… (chodziło o blokadę na transkacje zagraniczne :)) Winietka na CZ kupiona wiec w drogę, do Brna spoko – w Brnie się zamotałem bo nawigacja zgłupiała (zapomniałem udzielić zgody Google Maps na transmisję danych w Roamingu) i pojechałem na Bratysławę, okazało się, że słusznie bo tak miało być. Dojechaliśmy do miejscowości Brzecław i tam nas zrzuciło z Austorady czy Drogi Szybkiego ruchu na taką normalną drogą wojewódzką w kierunku Austrii, przez krainę wiatraków itd… dojechaliśmy po jakichś 30km do stacji benzynowej (chyba BP) gdze stało ze 100 samochodów na PL rejestracjach, kupiliśmy winietkę na AT i rura w drogę na Wiedeń, potem Graz i w kierunku Słowenii. Zjazd z austrady pare km przed granicą i ucieczka przed winietką… nie byłem sam 🙂 jechałem przez całą Słowenię objazdem w sznurze aut z Polski 🙂 (była to godzina około 4 rano) wszystko zgodnie z opisami powyżej, (rondo z fontanną itd:)) wyjechaliśmy w Ptuju i wbiliśmy się w cholerny korek w kierunku granicy. Staliśmy w nim 2 godziny (odcinek 6km???)! Dopiero o 6 rano przekroczyliśmy granicę Słowenia-Chorwacja. I teraz, co ważne – nie ma absolutnie możliwości, żeby ostatnie 500m czy nawet 10m było płatne, wszystko od Ptuja do granicy jest rozkopane, rozgrzebane i bezpłatne. Nikt nie sprawdzał winiet ani w jedną ani w drugą stronę.
  Potem autostrada w Cro to już się jechało, ruch bardzooo duży ale płynnie szło. Taka trochę specyfika obwodnicy Krakowa, że prawy pas jedzie szybciej niż lewy, dlatego pierwsze 200km przejechałem prawym pasem, a potem za rozjazdem na Rijka/Dubrownik zorbiło się już całkiem luźno i jechało się dobrze.
  Cała trasa 1200km wliczając korki postoje itd zajeła nam 13godzin.
  Jechaliśmy 25 sierpnia
  2.0TSi 250KM kombi + 2 osoby dorosłe i 2 dzieci + full bagażnik + box 450l również full – średnie spalanie 8,2l/100 więc jestem zadowolony 🙂

 143. Bastian80 18 września 2017 w 18:22 - Odpowiedz

  Witam.Jadąc do Chorwacji 9 września objeżdżałem Słowenię jak zawsze z pominięciem autostrady.Niestety powrót 16 września i brak takiej możliwości+pół godzinna kolejka po winiety na Słowenię.Pozdrawiam

 144. Kociembus 20 września 2017 w 09:35 - Odpowiedz

  Wielkie dzięki za wszelkie wskazówki!
  Trasa przez Ptuj miodzio i totalnie żadnych problemów.
  Oszczędność na winietce mega cenna!
  A Chorwacja przepiękna!
  pozdrawiam,
  Kuba

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 20 września 2017 w 09:37 - Odpowiedz

   Fajnie, że wycieczka się udała 🙂

 145. Maly 22 września 2017 w 23:37 - Odpowiedz

  Dzisiaj wracaliśmy z Chorwacji i zjechaliśmy na Ptuj na węźle Drazeni ale jakieś 3km przed zjazdem mijaliśmy zielone znaki “autostrada”. Były tam wcześniej?

 146. snooper 25 września 2017 w 14:50 - Odpowiedz

  Powrót z Chorwacji 20.09.2017 znak autostrady jest już przeniesiony. Z obawy o problemy nie dojechałem już do zjazdu oznaczeonego w google jako Razcep Drażencin, tylko odbiłem wcześniej na dwa ronda za miejscowością Trzec (na google w tej chwili widać tylko zarys zjazdu jednak jest już ukończony)… niestety przez remont drogi dojazdowej do Ptuj (jechałem przez Pobrezje) i wiadomy remont starego mostu 15-20 minut prześlimaczyłem w korku.

  Niestety zostaje albo jeszcze większa alternatywa (drogi niższej kategorii) albo autostrada.

 147. Wojtek 25 września 2017 w 19:44 - Odpowiedz

  Witam,
  1 sierpnia wróciłem z Chorwacji a w zeszłym tygodniu przyszedł mi list z Austrii.50 € za przekroczenie prędkości w Murfeld(przy samej granicy ze Słowenią).Żadnego zdjęcia tylko list z tłumaczeniem jakie wykroczenie popełniłem(65 km/h na 50).Jak radzicie płacić czy olać temat do już zgłupiałem – co portal/forum to sto różnych opinii?

 148. AWa. 27 września 2017 w 12:34 - Odpowiedz

  Wrzesień 2017, autostrada A4 została wydłużona o jakiś 1km za wjazd z drogi nr 2.
  Jadąc do Chorwacji od razu za rondem na 2 (Google go jeszcze nie ma tak jak większości nowej infrastruktury w okolicy) przed wjazdem na A4 jest znak początku autostrady.
  Zjazd na 2 obecnie jest oznakowany jako szósty zjazd z A4.
  Tak wygląda to przy wracaniu z Chorwacji:
  https://youtu.be/Tz5-NwrVkuU

 149. Kamil Kowalewicz
  Kamil Kowalewicz 10 stycznia 2018 w 10:41 - Odpowiedz

  Utworzyliśmy specjalną grupę dla osób podróżujących do Chorwacji samochodem. Zapraszamy do dyskusji i wymiany doświadczeń:
  https://www.facebook.com/groups/323660271466211/

 150. Maciej 12 lutego 2018 w 18:29 - Odpowiedz

  super 😉

 151. Artur 3 kwietnia 2018 w 15:48 - Odpowiedz

  witam,czy w miejscowości Meje przejście graniczne nie jest tylko do obywateli Słowenii i Chorwacji? bo wydaje mi się ze tak

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 3 kwietnia 2018 w 16:15 - Odpowiedz

   Racja, coś chyba pozmieniali. Już poprawiłem opis, dzięki 🙂

 152. MrX 3 kwietnia 2018 w 20:50 - Odpowiedz

  Od 2108 roku ? 😀 Tytuł do edycji 🙂

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 3 kwietnia 2018 w 21:08 - Odpowiedz

   Dzięki. Nie wiem jak ja tego przez tyle czasu nie zauważyłem 😛

 153. Filip 23 kwietnia 2018 w 23:41 - Odpowiedz

  czyli co, na tą chwilę trzeba jechać bokiem do samego Podlehnik`a, a w przyszłym roku to już w ogóle się nie przejedzie bez opłaty?
  Na mapie są drogi wzdłuż “autostrady” ale czy to nie będą szutry….

  • Kamil Kowalewicz
   Kamil Kowalewicz 24 kwietnia 2018 w 08:29 - Odpowiedz

   Trzeba jechać tak jak jest to opisane w poradniku. W kolejnych latach ta trasa też będzie omijać autostradę.

Zostaw komentarz

Zostańmy w kontakcie!

Znajdziesz nas na:
close-link
Dzięki, że doczytałeś do końca! Pozostańmy w kontakcie :)
Zapisz!
close-image